Çamtepe Ekolojik Yaşam Eğitim, Araştırma, Uygulama ve Gösterim Merkezi, yaşamlarımız boyunca doğa üzerinde bıraktığımız olumsuz etkiyi en aza indirebilmenin yollarını ve bıraktığımız olumsuz etkinin olumluya çevrilebileceğini göstermek; Bu yönde çözümler oluşturmak, var olan çözümleri paylaşarak çoğalmasını sağlamak amacıyla oluşturuldu.

İlişkili Haberler


Bütünüyle ekolojik prensiplere uygun şekilde inşa edilmiş olan merkez, bir müze olmaktan çok, içinde sürülen yaşamla, doğa ile barışık, kendi içinde yeterli, döngüleri tamamlanan bir yaşamın mümkün olduğunu göstermeyi amaçlamakta. Bu amaçla merkezde araştırma, uygulama, gösterim ve eğitimler düzenleniyor.

İşte bu eğitimlerden biri "Sağlığın doğası ve homeopati kursu"

Buğday Derneği'nin Kaz Dağları'ndaki kırsal merkezi olan Çamtepe Ekolojik Yaşam Merkezi'nde 30 Mart-3 Nisan tarihlerinde yapılacak olan kursta, Dr. Günnur Başar homeopatinin kısa tarihini, ilkelerini, işleyiş mekanizmasını anlatacak, 50 acil durum remedisi tanıtacak ve remedi bulma egzersizleri yaptıracak.

Homeopati, 300 yıl önce kurucusu Dr. Hahnemann’ın da belirttiği gibi hastaya tanı ya da tedavi için hiçbir şekilde “zarar vermeden”, yalnızca hastanın sözel hikayesine başvurularak uygulanan, tümüyle doğal yöntemleri kullanan holistik (bütüncül) bir tedavi sistemidir. Homeopati, belirtileri bastıran değil tedavi eden bir yöntemdir.
Homeopati, homeos (benzer) ve pathos (hastalık) kelimelerinin birleşmesinden oluşur. Remediler (tedavi için kullanılan karışımlar) sağlam kişilerde oluşturdukları semptom tablosu için hastalıklarda şifa aracı olurlar. Hastalık belirtisi olarak gördüğümüz şeyler aslında hastalıkla savaşan bedenin yarattığı değişikliklerdir. Geleneksel tıp bir hastalık tablosundaki bu belirtilerin tümüne bir hastalık adı koyarken (teşhisten tedaviye giderken) homeopati bu belirtileri olduğu gibi alır, herkesin kendine özgü bedeninin savunma belirtileri olarak.
Homeopati her türlü fiziksel rahatsızlıkta kullanılabildiği gibi, ciddi kronik hastalıklarda, ruhsal bozukluklarda ve modern tıbbın hastalık kabul etmediği ya da çaresiz kaldığı aklınıza gelebilecek her türlü sorunda başarıyla uygulanmakta ve bu başarısı bilimsel yöntemlerle de kanıtlanabiliyor.