Sağlık Bakanı Koca'dan, Dilek hemşire paylaşımı: Durumu ciddi ama kalbi hayatla bağını koruyor

Corona virüse yakalandığında hamile olan, erken ama sağlıklı bir bebek dünyaya getiren hemşire Dilek Akçabelen yoğun bakımda yaşam mücadelesi veriyor. Virüs, oğlunu yalnızca birkaç saniye görebilen 30 yaşındaki hemşirenin akciğerlerine geri döndürülemez şekilde zarar verdi. Sağlık Bakanı Koca, Twitter'dan yaptığı açıklamada ''Durumu öncekinden ciddi, ama kalbi hayatla bağını her şeye rağmen koruyor'' dedi.

NTV Haber 31.05.2020 - 09:49 | Son Güncelleme : 31.05.2020 - 13:13

Sağlık Bakanı Koca'dan, Dilek hemşire paylaşımı: Durumu ciddi ama kalbi hayatla bağını koruyor

34 haftalık hamileyken yeni tip corona virüse (Covid-19) yakalanan ve bebeği sezaryenle alınmak zorunda kalan Dilek hemşire yoğun bakımda yaşam mücadelesi veriyor.

10 YILLIK HEMŞİRE

30 yaşındaki Dilek Akçabelen İstanbul'da Mehmet Akif Ersoy Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yoğun bakım hemşiresi olarak görev yapıyordu, 10 yıllık hemşireydi, mart ayında corona virüs salgını başladığında heyet raporuyla erken doğum iznine ayrıldı.

ZOR BİR HAMİLELİK DÖNEMİ GEÇİRDİ

Dilek hemşirenin çalıştığı hastane kalp ve damar cerrahisi hastanesi olduğu için kadın doğum bölümü yoktu, hamilelik takibini başka bir hastane yapıyordu.

Zor bir hamilelik dönemi geçiren Dilek hemşire, hamileliğinde böbrekleriyle ilgili sorunlar yaşadı hatta bir operasyon geçirdi. Doğum iznine erken ayrılmasının sebebi de buydu.

BEBEĞİNİ BİRKAÇ SANİYE GÖREBİLDİ

34 haftalık hamileyken corona virüse yakalanan Dilek hemşirenin ailesinde virüs tespit edilemedi, virüsü komşusundan aldığı düşünüldü.

11 Nisan'da hastaneye kaldırılan Dilek hemşirenin durumu ağırlaşınca üç gün sonra bebeği sezaryenle alındı. Dilek hemşire, 2,5 kilo doğan oğlu Tunç'u birkaç saniye görebildi.

1,5 AYDIR YOĞUN BAKIMDA

Dilek hemşirenin böbrek rahatsızlığı ve hamileliğinde zayıflayan bağışıklığı nedeniyle durumu hızlı ilerledi, akciğerleri fonksiyonlarını yerine getirememeye başladı, nakil ihtiyacı doğdu.

Dilek Akçabelen, akciğer nakli için organ nakli sırasına girdi, ancak olumlu haber gelmedi. 1,5 aydır yoğun bakımda olan Dilek hemşirenin durumu ağır.

BAKAN KOCA'DAN MESAJ

Öte yandan Dilek hemşirenin hayatını kaybettiğine dair yanlış bilgiler de ortaya atıldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da, Twitter'dan bu yöndeki paylaşımları yalanlayarak şu ifadeleri kullandı:

''Dilek hemşiremizin yakınlarının üzüntüsü dün biraz daha arttı. Covid-19’a karşı yaşam mücadelesini 11 Nisan'dan bu yana sürdüren Dilek Akçabelen hakkında maalesef, teyit edilmemiş, yanlış bir haber yayıldı. Durumu öncekinden ciddi, ama kalbi hayatla bağını her şeye rağmen koruyor.''

Sayfa Yükleniyor...