Şahin: İmzam yok

TBMM Başkanı, CHP'nin "teklifte imza skandalı" diyerek gündeme getirdiği iddialara yanıt verdi. Şahin, anayasa değişiklik teklifinde imzasının olmadığını belirtti.

01.04.2010 - 12:21

TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin, "Polis Haftası" dolayısıyla Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal ve beraberindeki polis heyetini kabul etti.

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Şahin, anayasa değişiklik teklifinde imzası olmadığını belirterek, "Benim imzam yok, böyle bir teklif de gelmemiştir bana. Gelse bile Meclis Başkanı olarak böyle bir metne imza atmam" dedi.

Mehmet Ali Şahin, şöyle konuştu:

''Benim bu anayasa değişiklik teklifinde imzam bulunmamaktadır. Bir tek metin vardır. Bu metnin arkasında imza listeleri vardır. Şu anda Anayasa Komisyonundadır. Kimin imzası var kimin imzası yok Anayasa Komisyonundan temin ederek bunları bulmak mümkündür. Kaldı ki iktidar partisinin anayasa değişiklik teklifi vermek için imzama da ihtiyaç hissetmemektedir. O bakımdan benim imzam yok. Böyle teklif de gelmemiştir bana. Gelse bile Meclis Başkanı olarak böyle bir metne zaten imza atmam.

Ancak hemen şunu da söyleyeyim. Meclis Başkanı olmadan önce değişik toplantılarda yoklama bakımından milletvekilleri Genel Merkezde veya başka bir yerde o listelere imza atarlardı. Benim imzamın da olduğu listeleri her yerde bulmak mümkündür. Onlara dayanarak 'Meclis Başkanının da metnin altında imzası vardır' diye iddia etmeyi biraz ciddiyetten uzak buluyorum.''

''Sunum sırasında imza sorununun fark edildiği, sonradan değiştirildiği ima ediliyor'' sözleri üzerine ise Şahin, ''Bana gelen teklifi ilgili müdürlüğe havale ettim. Müdürlük incelemesini yaptı. 'Bir eksiklik yoktur' dedi. Olumlu raporla bana bildirdi. Ben de havale ettim. Benim böyle bir anayasa değişikliği teklifine imza vermem söz konusu değildir. Bu iddiaları gayri ciddi bulduğumu ifade etmek istiyorum'' diye konuştu.

CHP, anayasa değişiklik teklifinin ilk metninden Mehmet Ali Şahin'in Antalya milletvekili sıfatıyla imzası bulunduğunu, ikinci metinde ise bu imzanın çıkarıldığını savunmuştu. CHP, "Teklif yok hükmündedir, Meclis Başkanı teklifi komisyondan geri alsın" önerisini de getirmişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...