Şahin: Savcı Gök isterse istifa edebilir

İzmir'de görev alanı değiştirilen özel yetkili savcı Murat Gök'ün istifa edip etmemesinin kendi takdiri olduğunu söyleyen Adalat Bakanı, Gök'ün davasını açtığı duruşmalarda savcı olarak bulunacağını belirtti.

11.04.2009 - 09:40

Şahin: Savcı Gök isterse istifa edebilir

Suriye'nin başkenti Şam'da bulunan Adalat Bakanı Mehmet Ali Şahin, gazetecilerin gündemle ilgili sorularını yanıtladı.


İzmir'de görev alanı değiştirilen savcı Murat Gök'ün açıklamalarını değerlendiren Şahin, "Suç ve suçluyla mücadele etmek bir tek şahsa indirgenemez. Ahmet gider Mehmet gelir ama bu mücadele durmaz. 'Bunu sadece ben yaparım, başkası yapamaz' anlayışı bizim yargı sistemimizde kabul edilemez bir davranıştır" dedi.

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığının, bünyesindeki savcıların görevlerini yeniden belirlediğini belirten Şahin, "Bir savcı arkadaşımızın başlattığını başka bir savcı arkadaşımız alır ve neticelendirir. İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı içinde, kendileri de açıkladılar, savcılar arasındaki bir görev taksimidir. Daha önce soruşturmalarda görev yapan bir savcı arkadaşımız, şimdi duruşmalarda görevlendirilmiştir. Daha önce takip ettiği, davasını açtığı duruşmalarda savcı olarak bulunacak" diye konuştu.

Bakan Şahin, Savcı Gök'e ilişkin gazetelerde yer alan "Süper yetkileri tırpanlandı" şeklindeki haberleri de eleştirdi:

"Mevzuatımızda 'süper yetki' diye bir şey yok. Özel Yetkili Mahkeme var. Daha önce Devlet Güvenlik Mahkemesinin (DGM) yapmış olduğu görevleri DGM'ler kapatıldıktan sonra Ceza Muhakemeleri Kanunu'nun (CMK) 250. maddesine göre kurulmuş Ağır Ceza Mahkemeleri yürütüyorlar. 'Özel Yetkili Mahkeme' demek, CMK'nin 250. maddesinde sayılı suçlara bakan mahkeme demek. Bu mahkemede görev yapan her hakim ve savcı Özel Yetkili Mahkemenin hakimi ve savcısıdır. Bunlardan biri çıkıp da 'Ben özel yetkili hakimim, ben özel yetkili savcıyım' diyemez."

Savcı Gök'ün istifa edip etmeme konusundaki takdirinin kendisinde olduğunu belirten Şahin, "Beyanları Hakimler ve Savcılar Kanunu'nun ilgili maddelerini ihlal eder mi etmez mi, bunların değerlendirmesini bakanlığımın ilgili genel müdürlüğü yürütür. İlgili genel müdürlük ne yapar, şu anda bir beyanda bulunamam. Çünkü şu anda seyahatteyim, yurt dışındayım, o nedenle  açıklamalarını bütün olarak değerlendirmiş değilim" dedi.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...