Saldırıdan 10 dakika önce o sokak

Tophane'de galeri açılışına gerçekleşen saldırıdan 10 dakika önce çekilen fotoğraf ortaya çıktı.

24.09.2010 - 08:06

Saldırıdan 10 dakika önce o sokak

Tophane’deki galeriler, dün öğlenden sonra kapılarını açtı. Galeri Outlet kırılan vitrinin tamir ettirmiş. Kosovalı sanatçı Jakup Feri’nin ‘Çekirdek Instead of Leblebi’ sergisi sürüyor.

Radikal gazetesinden Cem Erciyes'in haberine göre, galerinin bulunduğu dükkanın sahibi Bitlisliler Derneği Fahri Başkanı Hüseyin Dorman’ın dün bir gazetede ‘Çıkmalarını istiyorum’ açıklaması yer aldı. Outlet’in sahibi ve yöneticisi Azra Tüzünoğlu ise “Buradayız” diyor. Kontrata ‘İçki satılmayacak’ maddesi koyduracak kadar bu konuda hassas olan ev sahibiyle karşılıklı ‘noterden protesto’ çekmişler...

Tüzünoğlu, “Buradan gitmeye niyetimiz yok” diyor: “Biz burada doğduk büyüdük. Geldikleri yere gitsinler diyorlar ama bizim geldiğimiz bir yer yok. Şişli’ye, Nişantaşı’na gitsinler demişler. Ne münasebet. Bizim yaptığımız sanat halkla çok ilgili. Biz de Tophaneliyiz, İstanbulluyuz. Siz oralısınız, biz buralayız mantığını kabul etmiyoruz. Evet, bir mutenalaşma sorunu var ama bizi bunun bir parçası olarak göstermesinler. Eğer mutenalaşma olacaksa biz de zarar göreceğiz çünkü. Buraya Beyoğlu ile İstanbul Modern arasında diye, kiralar ucuz diye geldik. Pahalılaşırsa, getmek zorunda kalacağız. Mutenalaşma bir devlet politikası, biz bunun uygulayıcısı değiliz.”

Salı gecesi gerçekleşen saldırının odağı olan Galeri Non’da da Extramücadele’nin ‘Bunu ben yapmadım, siz yaptınız’ başlıklı sergisi sürüyor. Galeri Non sadece Tophane galerileri olarak değil, bütün sanat dünyasının bu sorunu aşmak için ortak hareket etmesi gerektiği görüşünde.

‘MAHALLELİ DE ÜZGÜN’
Galeri Pi Artworks’ün sahibi Yeşim Turanlı mahallelinin de genel olarak üzgün olduğu görüşünde: “Sabahtan beri herkesten geçmiş olsun dilekleri alıyorum. Haftaya sanatçılarla mahalleliyi nasıl daha çok katarız diye toplanacağız.” Pi Artworks’de Mehmet Ali Uysal’ın çalışmaları 30 Ekim’e kadar görülebilir.

Ünlü fotoğrafçı Michel Comte’nin ‘Women-Obsession’ başlıklı sergisini ağırlayan Galeri Elipsis’in sahibi Sinem Yörük de “Açığız, bizim için değişen bir şey yok” diyor, “Çok destek geliyor; gelen giden de azalamaycaktır, bizim işimiz burada ve kalacağız.”

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...