İlişkili Haberler

Kayseri'de 17-25 Aralık olaylarında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in çağrısı üzerine Bank Asya'ya mali destek vermekle suçlanan Sami Boydak, diğer bazı aile üyeleriyle birlikte 19 Şubat 2018'de tutuklandı.

Sami Boydak, 19 Ocak 2019 tarihinde Kayseri Erkilet Havalimanı'nda yanında eşi ve kızıyla Suudi Arabistan'a giderken gözaltına alındı. Yanında ise 3.6 kilogram altın vardı.

Etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanan Sami Boydak'a 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verildi. Hürriyet gazetesinden Musa Kesler'in haberine göre Sami Boydak'ın ifadesinde 'kandırıldığını belirterek, "Soyadım Boydak olduğu için bana yanaştıklarını 17/25 Aralık sürecinden sonra anladım. 17/25 Aralık'tan sonra yapılan kumpasları vatandaş olarak algılayamadım. Daha sonra sarmaşık gibi bütün kurumları sardıklarını gördüm ve uzaklaştım. Kandırıldım, pişmanım. Bu yapıya bilmeden ve istemeden yaptığım yardımlar için pişmanım. Herkes gibi beni de kullanmıştır" dediği belirtildi. 

"ZEKAT VERMEK İÇİN GÖTÜRÜYORUM" 

Eşiyle birlikte Suudi Arabistan'da oturma izinleri bulunduğunu da belirten Boydak ifadesinde, "Kiraladığımız dört katlı villa evimiz var. Bu evi yaklaşık 2.5 yıl önce kiralamıştım ve bu kira devam ediyor. İkamet sürem 20 gün sonra dolacağından hem ikamet yenileme hem kira bedeli olarak ayrıca bir miktarını ise yardıma muhtaç kimselere zekat olarak vermek için götürüyorum. Altın Suudi Arabistan'da daha kıymetli olduğu için orada bozduracaktim. Altınlar tamamen kendi tasarruflarım" dedi.

LÜKS OTOMOBİLLERİNİ SATMIŞ

Sami Boydak, yanından bulunan altınla ilgili ifadesinde, "Eşim ve kızım ile Arabistan'a gitmek için Kayseri Havalimanı'na gittik. Burada uçağa binmek için geçiş yaptığımız sırada x-Ray cihazından geçerken, güvenlik görevlileri çantamdaki altınları fark ettile rve gümrük görevlilerine bilgi verdiler. Söz konusu altınları kendi tasarruflarımla yaklaşık 5-6 yıldır biriktiriyorum. Bunların bir kısmını kendime ait Maserati aracımı ve eşime ait Porsche aracı sattığımda, kızımın doğumu ve yaş gününde gelen altınlar ile birlikte işyerime ait kaancımdan elde ettiğim tasarruflarımı altın olarak değerlendirdim" dedi. 

FETÖ davasından aldığı 3 yıl 1 ay 15 günlük hapis cezası dosyası istinaf mahkemesinde olan Boydak, ifadesi alındıktan sonra yurtdışı yasağı ve adli kontrol tedbiriyle serbest bırakıldı.