Son yıllarda, sadece fotoğraf çeken cihazların kullanıcılara yeterli gelmediği ve fotoğraf makinelerinden daha fazlasının beklenildiği inkar edilemez bir gerçek olarak karşımızda duruyor.

Peki nedir bu ihtiyaçlar? Samsung tam bu noktada, kullanıcılarının beklentilerinin farkında olmalı ki yakın zamanda akıllı kameralarının arasına bir yenisini daha ekledi: Samsung DV300F.

Ayna ayna söyle bana
Bu özellik için bir slogan kullanmak isteseydim: ‘Ayna karşısında fotoğraf çekme eziyetine son’ gibi bir şeyler bulurdum mutlaka.Evet, yanlış duymadınız; kendi fotoğrafınızı çekmek için banyodaki aynayı artık rahat bırakabilirsiniz. Yeni Samsung, ön panelindeki ikinci ekranı sayesinde kendi fotoğrafınızı çekmek istediğinizde, kadrajın neresinde yer aldığınızı görmenizi sağlıyor.

Artık fotoğrafımızı çekerken ‘Acaba nasıl poz veriyorum?’ diye endişelenmekten veya fayansları da fotoğrafa dahil ettim mi diye düşünmekten kurtulacağız.

Akıllı cihazlar ile uyumluluk
Peki Samsung DV300F’ ye akıllı olmasının yanı sıra neden sosyal diyebiliriz?

Öncelikle etrafınızda herhangi bir akıllı telefon veya kablosuz özelliğe sahip bilgisayar varsa, DV300F Wi-Fi teknolojisi sayesinde fotoğraflarınızı özgürce aktarabilmenizi sağlıyor.

Bu demek oluyor ki, ‘Fotoğraf makinemin bağlantı kablosunu evde unuttum, size sonra fotoğrafları yollarım’ bahanesi de artık tarih oldu. Bu arada fotoğraf ve videolarınızı doğrudan cihaz üzerinden Facebook, Picasa veya Youtube gibi sosyal paylaşım platformlarına da yükleyebiliyorsunuz.

16.1 Megapiksel çözünürlük
Samsung DV300F modelinin kullanıcılara sunduğu fotoğraf kalitesi ise oldukça tatmin edici bir seviyede.

16.1 megapiksel çözünürlüğe sahip kamera aynı zamanda HD video çekebiliyor. Fiyat ve performans dengesi olarak gayet yeterli ama video kaydının Full HD olmaması ve optik yakınlaştırma olarak bizlere sadece 5x sunması beni biraz düşündürdü.

Bu detaylar dışında kameranın üzerinde bulunan lensi teknik olarak değerlendirmek istersek; 25 mm ile 125 mm civarında bir aralık sunduğunu söyleyebiliriz. Cihaz böylelikle geniş açıdan portreye kadar farklı tarzlarda fotoğraflar çekmenize olanak sağlamış oluyor.

Taşıması kolay
Bu tip kameralarda aranan en büyük özelliklerden biri ağırlığı ve boyutlarıdır. Samsung bu anlamda da açıkcası sınıfı geçiyor. Boyutlarının ortalama bir kredi kartı kadar. Tabi ki kalınlık olarak değerlendirmiyoruz. Ağırlığı ise pil hariç 120 gr civarında.

Sonuç
Çift LCD, kablosuz bağlantı kolaylığı, eğlenceli menü seçenekleri sayesinde çeşitli efektlere sahip fotoğraflar çekmenizi sağlayan yeni Samsung, bize göre oldukça yeterli bir performans sergiliyor. Hafif ve kullanıcı dostu bir kamera arıyorsanız Samsung DV300F’ ye şans verebilirsiniz.

Artılar
-Çift LCD,

-Kablosuz bağlantı,

-Kullanıcı dostu ve eğlenceli ayarlar.

Eksiler
-Düşük optik zoom aralığı,

-Full HD video özelliği bulunmaması.