Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkilerde gelinen son durumu değerlendiren MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır ''Eğer Sayın Başbakan doğruyu söylüyorsa şimdi yapılanlar yanlıştır. Hükümeti, Türk milletine karşı verdiği sözlere uymaya davet ediyoruz. Bu yapılanlar yanlıştır. Yapılan yanlıştan geri dönülmesi lazım'' diye konuştu. 

Demokratik açılımla ilgili soruları da yanıtlayan Şandır, ''Biz sürece katkı vermeyeceğiz. Bu sürecin bir yıkım projesi olduğunu ısrarla ifade ediyoruz. Sayın Başbakan CHP'ye gideceğini söylüyor ama CHP de bu ihanet sürecine katkı vermeyeceğini, Başbakana yol arkadaşı olmayacağını ısrarla söylüyor. Bu süreç, bu açılım bitmiştir.”

MHP Grup Başkanvekili Şandır, ''RTÜK'ün, özel kanallardan 24 saat farklı dil ve lehçelerde yayın yapılabilmesi için çalışma başlattığı'' yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine, ''Bu RTÜK'ün kararı değildir. Bu siyasi iktidarın kararı ve siyasi karardır. Bu karar toplumu ayrıştırmaya, dil üzerinden bir millet yaratıp ülkeyi bölmeyi amaçlayan bir projedir. Bu bir yıkım projesidir'' diye konuştu.

PAÇACI: HÜKÜMET TAŞERONLUK YAPIYOR
MHP Genel Sekreteri Cihan Paçacı da gazetecilerin ''Demokratik Açılım'' çalışmaları konusundaki soruları üzerine şöyle konuştu: ''ABD Başkanı Obama'nın Türkiye'yi ziyaretinden birkaç gün önce mevcut iki anlaşma paraf edilmiştir. Kendisinin Meclis'te yapmış olduğunu konuşmada da Ermenistan ile olan ilişkilerin düzeltilmesi yönünde tarihimizi yeniden sorgulamamızı söylemiştir. Kürt açılımı konusunda da yine aynı taleplerde bulunmuştu. Yani bu iki proje de yurtdışında hazırlanıp Türkiye'ye empoze edilen projelerdir.”

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin 26 Mayıs’ta TBMM’de yaptığı konuşmayı hatırlatan Paçacı, ''Birinci aşama gerçekleştirilmeye başlamıştır. Karşılıklı bir ateşkes sağlanması yönünde gizli bir anlaşma, özel televizyonların denetimsiz bir şekilde yayını, İmralı canisinin tecrit koşullarının iyileştirilmesi, yerleşim bölgelerinin isimlerinin Kürtçe'ye çevrilmesi, Kürtçe'nin seçmeli ders olmasının önünün açılması gibi hususlar vardı. Bugün bunlar gündemdedir ve yerine getirilmeye çalışılmaktadır. İkinci aşamada ise yasal değişiklikler gündeme gelecek. Burada da kapsamlı bir af öngörülecektir. Affın ötesinde belediyelerde Kürtçe hizmet verilmeye başlanacaktır. 3. aşamada da Anayasa'da belirli maddeler değişmeye başlayacaktır'' dedi.

Tüm bu yapılanların adım adım yeni bir devlet kurmaya doğru götürdüğünü savunan Paçacı, dış güçlerin projesine taşeronluk yapıldığını ileri sürdü.