Savaşa tanıklık eden hikayeler

Ağıtlar üstüne araştırma yapan Sumru’nun ülkenin güneydoğusuna yaptığı yolculuğu anlatan 'Gelecek Uzun Sürer' 11 Kasım'da sinemalarda.

31.10.2011 - 10:32

Savaşa tanıklık eden hikayeler

"Savaş bir gün biterse kendimize şunu sormalıyız, peki ya ölüleri ne yapacağız, neden öldüler?" (Cesare Pavese)

Yeniden savaş senaryolarının yazıldığı bugünlerde, herkes 90’lı yıllara geri dönmekten bahsediyor. Peki ya 90’lı yıllarda yaşanılanlarla ne kadar yüzleştik? Üzerimize kapatılan evin bu karanlık odalarını açmaya hazır mıyız?

Dünya prömiyerini 36. Toronto Film Festivali’nde yapan, Özcan Alper’in ikinci uzun metrajlı filmi Gelecek Uzun Sürer, 11 Kasım’da sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Son olarak 17-25 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen 18. Adana Altın Koza Film Festivali’nin Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’nda Yılmaz Güney Jüri Özel ödülü başta olmak üzere SİYAD (Sinema Yazarları Derneği) En İyi Film ödülü, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Müzik ödüllerine layık görülen Gelecek Uzun Sürer’in başrol oyuncularından Durukan Ordu da En İyi Erkek Oyuncu ödülünü kazanmıştı.

Filmde ağıtlar üstüne araştırma yapan Sumru’nun ülkenin güneydoğusuna yaptığı yolculuk konu ediliyor. Geride bir mektup bırakarak kaybolan Harun’un anısıyla yaşayan Sumru ağıt çalışmaları için birkaç aylığına ülkenin güneydoğusuna yolculuğa çıkar. Kısa süreliğine çıktığı bu yolculuk, hayatının en uzun yolculuğuna dönüşür. Bu yolculukta Sumru'nun yolu Diyarbakır sokaklarında korsan DVD satan sinefil Ahmet, Diyarbakır'da tek başına kalmış yıkık dökük kilisenin bekçisi olan Antranik amca ve bölgede sürmekte olan 'adı konulmamış savaşa' tanıklık eden pek çok karakterle kesişir.

Filmin başrollerini Gaye Gürsel, Durukan Ordu, Sarkis Seropyan ve Osman Karakoç paylaşıyor.

“Bireysel, toplumsal ve tarihsel belleğin filmi… Heyecan veren genç bir yönetmenin sinemadaki olgunluğunun habercisi...” (Piers Handlıng, Toronto Film Festivali Başkanı)

“Özcan Alper' in sakin ve şiirsel bu filmi, taviz vermeyen ve olağanüstü duygusal bir enerjiye sahip.” (Dan Fainaru, Screen Daily)

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...