Savcılar Albay'ı sorgulamaktan vazgeçti

Ergenekon savcıları “İrtica Eylem Planı” belgesinin altında imzası bulunan Albay Dursun Çiçek’in ifadesini almaktan “şu an için” vazgeçti. Başsavcıvekili Çolakkadı, “Askeri savcılık inceliyor, güveniyoruz” dedi.

17.06.2009 - 10:20

Ergenekon savcılarının, "İrtica ile Mücadele Eylem Planı" isimli belgede imzası bulunan Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek'le bugün İstanbul Adliyesi'nde görüşmeleri bekleniyordu.


Ancak İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Turan Çolakkadı, İstanbul Adliyesi'nde yaptığı açıklamada, Albay Çiçek'in ifadesinin alınmayacağını söyledi.

Çolakkadı, dün Genelkurmay Askeri Başsavcısı'nın gelerek kendileriyle görüştüğünü belirterek, şunları kaydetti: ''Bu olayla ilgili soruşturma başlattılar. Dolayısıyla bu soruşturma kapsamında karşılıklı görüş ve belge alışverişi için görüşme yaptık. Genelkurmay Askeri Savcılığı, belgede adı geçen albayın ifadesini ve imza örneklerini alarak kriminal incelemeye göndermiş. Gerekirse Adli Tıp Kurumu'nda incelenebilir. Esas olan imza karşılaştırması olduğu için imza örnekleri bize de gönderilecek. Bu nedenle ifadesinden şu an için vazgeçtik.''

''Bu yüzden Albay Dursun Çiçek'in ifadesini imza örneklerini değerlendirdikten sonra alacağız" diyen Çolakkadı, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Ayrıca, Türkiye'de savcılıklar birbirine benzer iş yapıyor. Daha önce de askeri savcılar defaatle gelip gittiler. Savcılık olarak askeri savcılıkla devamlı işbirliği içindeyiz. Burada bir ayrılık yok, güvenmeme gibi bir durumumuz yok. Gerektiği gibi işbirliği yaparız.''

İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili Çolakkadı, inceleme sonuçlarının ellerine ulaşmasının ardından ifadeye başvurmanın daha gerçekçi olduğunu sözlerine ekledi.

GÜNDEMİ DEĞİŞTİRMİŞTİ
Taraf gazetesinde yayımlanan “İrtica ile Mücadele Eylem Planı”nın Genelkurmay Başkanlığı Haraket Dairesi Üçüncü Bilgi Destek Şube Müdürülüğü tarafından hazırlandığı iddia edilmişti.

Söz konusu belge, Albay Dursun Çiçek’in evinde yapılan aramada, bilgisayardaki silinmiş dosyalar içinde bulunmuştu.

Çiçek’in avukatı, arama sırasında bir avukat bulunmadığını belirterek, belgenin sahte olduğunu savunmuştu.

Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığı, belgeyle ilgili inceleme başlatmıştı. Savcılık, “Belgenin Genelkurmay’da hazırlanmadığı kanatine varıldığını” açıklamıştı.

Belgeyle ilgili olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ dün yaklaşık 1.5 saat görüşmüştü.

Hükümet, belgeyle ilgili olarak suç duyurusunda bulunmuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...