Scorsese dijitale geçiyor

Martin Scorsese, Leonardo DiCaprio ve Jean Dujardin’li son projesi ‘The Wolf of Wall Street’i dijital olarak çekmeye karar verdi. Yönetmenin artık 35mm ile çekim yapmayacağı öğrenildi.

28.06.2012 - 12:44

Scorsese dijitale geçiyor

Uzun bir süredir 35mm ile çekim yapılması ve eski çekimlerin yeniden yapılandırılması gerektiğini savunan usta yönetmen Martin Scorsese, sonunda bu fikirden vazgeçti ve Leonardo DiCaprio ve Jean Dujardin’li son projesi ‘The Wolf of Wall Street’i dijital olarak çekmeye karar verdi. Son filmi 'Hugo’yu 3 boyutlu olduğu gerekçesiyle dijital olarak filme alan Scorsese, diğer filmlerini tamamen 35mm ile çekmişti.

40 yıldır ünlü yönetmenle çalışan editör Thelma Schoonmaker, ''Marty ve ben bu duruma çok üzülüyoruz. Sanırım savaşı kaybettik. Artık bununla savaşmak imkansız, bu filmin çöküşü'’ dedi. Schoonmaker ayrıca dijitale geçişin çok çabuk gerçekleştiğini ve sinema salonlarının 3 boyutlu film yansıtan makinelere büyük yatırım yapmasının da etkili olduğunu belirtti. Ayrıca bu değişimin küçük sinema salonları için yıkıcı bir etkiye sebep olacağından bahsetti.

Schoonmaker, ''Karşılaşacağımız en büyük sorun bu filmlerin korunması. Bu filmler her 5 yılda bir dijital olarak düzenlenmediği takdirde kaybedilecektir. Bunu yapacak para kimde var?'' şeklinde konuştu. Schoonmaker, ayrıca bu durumun yeni filmlerini de etkilediğini belirtiyor. 1993 yapımı ‘Masumiyet Yaşı’nın (Age of Innocence) bile artık baskısının kalmadığını bildiren Schoonmaker, bu durumun şok edici olduğunu söylüyor: ''Neyse ki Scorsese kendi filmlerini korumak için bunu sık sık yapıyor ve bunları kendi salonunda oynatıyor. Elinden geldiği kadarıyla bununla uğraşıyor.’’

‘The Wolf of Wall Street’in yapım süreci Ağustos ayında başlayacak. Film 1990'ların sonunda yazılmış ve bir bankanın dolandırılmasını anlatan kitabın uyarlaması olacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...