Şehit askerler son yolculuğa uğurlandı

Şırnak'ta, önceki gün teröristlerle çıkan çatışmada şehit olan piyade erler Tuncay Türken ve Emre Anşin İstanbul'da toprağa verildi. Başbakan Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Gül şehit er Türken'in cenazesine katıldı.

NTV Haber 12.04.2009 - 12:36

Şehit askerler son yolculuğa uğurlandı

Şehit er Tuncay Türken (21) için Ataköy 5. Kısım Camisi'nde düzenlenen törende, şehidin babası Cemal Türken ve annesi Şaziye Türken taziyeleri kabul etti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de camiye gelişinin ardından şehidin anne ve babasına taziyede bulundu.

Cenaze namazı başlarken camiye gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Gül ile birlikte ön safta yer aldı. Başbakan Erdoğan, bu sırada şehidin 8 yaşındaki kardeşi Yasin'i önünde tutarak cenaze namazını kıldı.

Başbakan Erdoğan, namazın ardından şehidin anne ve babasına taziyelerini sundu.

Şehit er Tuncay Türken'in naaşı, öğle vakti kılınan cenaze namazının ardından top arabasına konuldu. Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan'ın da katılımıyla oluşturulan kortej eşliğinde bir süre taşınan Türken'in cenazesi, daha sonra ulaştırıldığı Edirnekapı Şehitliği'nde toprağa verildi.

Cenaze törenine, Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan'ın yanı sıra Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Nazım Ekren, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Devlet Bakanları Mehmet Şimşek ve Murat Başesgioğlu, İstanbul Valisi Muammer Güler, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ergin Saygun, Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ile üst rütbeli askeri erkan, şehidin ailesi, yakınları ve vatandaşlar katıldı.

Bu arada, cenaze törenine katılan vatandaşlar, terör örgütü aleyhine sloganlar attı.

EMRE ANŞİN'E VEDA
Şehit Er Emre Anşin için ilk tören Ümraniye Yeni Çamlıca mahallesindeki evinin önünde düzenlendi. Burada Anşin'in Türk bayrağına sarılı naaşı, alkışlar eşliğinde cenaze arabasına konuldu.

Şehit erin cenazesini taşıyan araç eşliğinde, ellerinde Anşin'in fotoğrafları ve Türk bayrakları bulunan annesi Remziye, babası Selami, kardeşleri Enes ve Emirhan ile yakınları ve vatandaşlar, Ataşehir Aksekili Mehmet Uslu Camii'ne dek yürüdüler.

Cami önünde İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Anşin'in cenazesi, Üsküdar Selimiye Camii'ne getirildi. Buradaki törende, erin babası Selami, annesi Remziye, kardeşleri Enes ve Emirhan taziyeleri kabul ettiler.

Törene, Anşin'in yakınlarının yanısıra Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Özak, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ergin Saygun, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ve çok sayıda vatandaş katıldı. Anşin'in cenazesi, Selimiye Camii'nde ikindi vakti kılınan cenaze namazının ardından askerler tarafından omuzlara alınarak top arabasına dek taşındı. Erin naaşı, daha sonra cenaze arabasına nakledildi.

Anşin'in cenazesi, Edirnekapı Şehitliği'nde toprağa verildi.

''VATAN SAĞOLSUN''
Omuzuna Türk bayrağı asan Anşin'in babası Selami Anşin, gazetecilerin soruları üzerine ''2 tane daha oğlum var. Onları da bu vatana seve seve kurban ederim. Ben hainin yüzünü güldürmem. Bu üzerimdeki bayrağımızın rengi, şehit kanının rengidir. Oğlum da bu bayrağa kanını verdi. Vatan sağolsun'' dedi.

Remziye Anşin ise oğlunun 8 Nisan Çarşamba günü kendisini telefonla aradığını belirterek, duygularını, ''Bana 'Anne, ben şehit olmaya gidiyorum. Arkamdan ağlamayın' dedi. Oğluma söz verdim, ağlamayacağım. Onları sevindirmeyeceğim. Vatan sağolsun'' diyerek dile getirdi.

Bu arada Selimiye Camii dışında da kimi vatandaşlar ellerinde Türk bayraklarıyla ''Şehitler ölmez, vatan bölünmez'' biçiminde sloganlar attılar.  

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...