NTV

Şehit askerlere veda

Anadolu Ajansı

Türkiye

Şırnak'ta düzenlenen saldırıda şehit olan Ali Çakar ve Mehmet Ali Bozkurt, memleketlerinde son yolculuklarına uğurlandı.

Jandarma Uzman Çavuş Ali Çakar'ın naaşı, Adana Asker Hastanesi morgundan askeri helikopterle, Saimbeyli ilçesindeki Türk bayrağı asılı baba evine getirildi.

Cenaze aracının arka kapısının açılmasıyla birlikte şehidin Türk bayrağına sarılı tabutunu gören yakınları gözyaşına hakim olamadı.

İki yıl önce uzman çavuşluktan ayrıldığı belirtilen şehidin ağabeyi Enver Çakar, "Biz dimdik ayaktayız. Kardeşim şehit oldu. Ne mutlu bize. Biz buradayız, gelsinler" dedi.

Helallik alınması ve okunan duanın ardından Çakar'ın cenazesi, törenin düzenleneceği Saimbeyli Stadyumu'na kortej eşliğinde getirildi.

Bu arada kortejdeki vatandaşlar "Şehitler ölmez vatan bölünmez", "Alimize kıyan eller kırılsın", "Alimiz ölmedi ölmeyecek" şeklinde sloganlar attı.

Kent merkezinden ve çevre ilçelerden gelen çok sayıda vatandaş Türk bayraklarıyla şehidin cenaze namazına katıldı. Törendeki askeri ve sivil yetkililer de şehidin babası Bayram Çakar'a taziyelerini iletti.

Şehidin cenazesi, İl Müftüsü Arif Gökce'nin kıldırdığı namazın ardından ilçe mezarlığındaki şehitlikte toprağa verildi.

KÜRTÇE AĞITLARLA

Beytüşşebap’taki saldırıda şehit olan Uzman Çavuş Mehmet Ali Bozkurt da memleketi Adıyaman’da son yolculuğuna uğurlandı.

Hava yoluyla kente getirilen şehit Uzman Çavuş Mehmet Ali Bozkurt’un naaşı, daha sonra baba evinin bulunduğu Kahta ilçesindeki Menderes Mahallesi'ne götürüldü.

Bir süre Bozkurt'un Türk bayrağına sarılı tabutu başında bekleyen şehidin yakınları Kürtçe ağıtlar yaktı. Baba Hacı Bozkurt'un ise metanetini koruduğu gözlendi.

Şehit Bozkurt, Yeni Mahalle Camisi'ndeki cenaze namazının ardından Kahta Yeni Mezarlığı'nda defnedildi.

Cenazeye katılan vatandaşlar terör örgütü PKK'ya tepki gösterdi.

Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinde, terör örgütü PKK üyelerinin düzenlediği iki ayrı saldırıda 2 asker şehit olmuş, 8 asker ve bir geçici köy korucusu yaralanmıştı.

ETİKETLER