Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde askeri konvoyun geçişi sırasında, bölücü terör örgütü mensuplarınca gerçekleştirilen saldırıda şehit olan Astsubay Üstçavuş Erdem Ertan için Kocatepe Camisi'nde cenaze töreni düzenlendi.

Şehit Astsubay Ertan'ın cenazesi, Gülhane Askeri Tıp Akademisinden (GATA) alınarak ilk olarak Eryaman Şehit Osman Avcı Mahallesi'ndeki baba evine götürüldü. Burada helallik alınmasının ardından şehidin Türk bayrağına sarılı naaşı, askeri cenaze aracı ile Kocatepe Camisi'ne getirildi.

Törene şehidin yakınlarının yanı sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, bazı bakanlar, kuvvet komutanları, askeri erkan, siyasi parti temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Şehidin cenaze namazını Ankara Müftüsü Mefail Hızlı kıldırdı. Müftü Hızlı, namaz sonrası dua ederken, şehit Erdem'in ülkenin birliği, beraberliği için canını Allah'a adadığını söyledi. Müftü Hızlı daha sonra hellallik isteyerek, şehit Erdem ve tüm şehitler için dua etti.

EŞİ 4 AYLIK HAMİLE

Cami avlusunda taziyeleri, şehidin ailesi ve yakınları kabul etti. Şehidin annesi Aynur ile dört aylık hamile olduğu belirtilen öğretmen eşi Hacer Ertan'ın ayakta durmakta zorlandıkları gözlendi.

Öğle namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından, şehit Astsubay Ertan'ın naaşı bir süre tören mangasının omuzlarında taşındıktan sonra top arabasına konuldu.

Askeri bando takımı eşliğinde bir süre top arabasında taşınan şehidin cenazesi, daha sonra askeri cenaze aracına alındı.

Ailenin tek çocuğu olan şehit Astsubay Ertan'ın cenazesi daha sonra toprağa verilmek üzere Cebeci Askeri Mezarlığına götürüldü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, törenden ayrılmadan önce şehidin babası Mustafa Ertan ile bir süre konuşarak, başsağlığı diledi.

SARE DAVUTOĞLU'DAN DESTEK

Kocatepe Camisi'ndeki cenaze törenine Başbakan Davutoğlu'nun eşi Sare Davutoğlu da geldi. Sare Davutoğlu, şehidin eşi Hacer Ertan ile ailesine taziyelerini iletti, acılarını paylaştı. Davutoğlu, cenaze töreni boyunca şehidin eşi ve annesine destek oldu.

Namaz sonrası cenazenin taşınması sırasında şehit eşi ile yürüyen Sare Davutoğlu'nun zaman zaman göz yaşlarına hakim olamadığı gözlendi.

Bu arada şehidin hamile eşi Hacer Ertan, Sare Davutoğlu'ndan doğumunu kendisinin yaptırmasını istedi. Bunun üzerine Sare Davutoğlu, "Tabi, inşallah yaptırırım" karşılığını verdi.