Gaziosmanpaşa’da düzenlenen saldırıda şehit polis memuru Mücahit Daştan için Bayrampaşa Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nde tören düzenlendi.

Törene İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ile şehit polisin ailesi ve mesai arkadaşları katıldı.

Şehidin eşi Aydan Daştan’ı İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın teselli etti. Daştan'ın 2 yaşındaki kızı Elif Su da babasını son yolculuğuna uğurlayanlar arasındaydı.

Törende konuşan Emniyet Müdürü Çapkın, şehitlik mertebesine vurgu yaparak “Kalleş ve hainler 'halk' diyor. Halktan 3 kişiyi vuruyorlar. 'Barış' diyor 'kardeşlik' diyor. Demokrasimiz için rejimimiz için hepimiz birer Mücahit olmaya hazırız" dedi.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ise “'Teröre fırsat verilmeyecek ve hesabı sorulacak. Polise yönelik yapılan saldırılarda örgüt mensupları ölü ya da sağ yakalanıyor' ifadelerini kullandı.

Öte yandan, saldırganla ilgili ilginç bir ayrıntı ortaya çıktı. Saldırgan N.A.'nın, 7 yıl önce Trabzon'daki bir eylemde, çevredekilerin linç girişimi karşısında polis ekipleri tarafından kurtarıldığı belirlendi.

Üniversitede Astronomi ve Uzay Bilimleri okuduğu öğrenilen Mücahit Daştan, 6 yıllık polis memuruydu.

Şehit polis memurunun cenazesi İstanbul’daki törenin ardından toprağa verilmek üzere memleketi Erzurum’un Tortum ilçesine götürüldü.