İlişkili Haberler

Vezneciler'de dün bombalı araçla düzenlenen saldırıda şehit olan polisler son yolculuklarına uğurlandı.

Şehit polislerden Gökhan Topçu ve Kadir Cihan Karagözlü için İstanbul'daki Fatih Camisi'nde cenaze töreni düzenlendi.

Şehitlerin Türk bayrağına sarılı naaşları, top arabasından polislerce alınarak musallaya taşındı.

Tabutların yanında polisler saygı nöbeti tutarken, şehit Topçu ve Karagözlü'nün aileleri Fatih Camisi avlusunda taziyeleri kabul etti. Cenazeler ambulanslardan indirilirken bazı polisler gözyaşlarını tutamadı.

İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran'ın kıldırdığı namazın ardından şehitlerin cenazeleri, Edirnekapı Şehitliği'nde toprağa verildi.

Fatih Camisi'ndeki cenaze namazına şehit polislerin yakınlarının yanı sıra Başbakan Binali Yıldırım, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile vatandaşlar katıldı.

Cenaze töreninde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya da şehitlerin yakınlarını teselli etmeye çalıştı.

Öte yandan cenaze törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğü çelenk gönderdi.

KILIÇDAROĞLU'NA TEPKİ

Bu arada öğle namazı öncesi Kılıçdaroğlu'nun gönderdiği çelenkten adının yazılı olduğu kağıt bir kişi tarafından söküldü.

Kısa süre sonra çelenk cami avlusundan dışarı atıldığı görüldü. Bu esnada yaşanan gerginlik üzerine İstanbul Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan, gruptakileri yatıştırmaya çalıştı. Çalışkan, "Bizim töremizde cenazede kavga, çelenk parçalamak yoktur" ifadelerini kullandı.

Şehitlerin cenazesi silah arkadaşları tarafından musalla taşından alınarak, araçlara götürülürken de bazı vatandaşlar,cami çıkışında CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve beraberindeki milletvekillerine tepki gösterdi.

Kılıçdaroğlu'na aracına giderken boş mermi kovanı atıldı. Boş mermi kovanını atan kişi gözaltına alındı.

Yaşanan arbedede Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler, polisin güvenlik önlemleri eşliğinde araçlarına binerek uzaklaştı.

Şehit polislerden Ramazan Kırboğa Kayseri'de, Duha Beker Yozgat'ta, Emrah Pekdoğan Kırıkkale'de ve Yaşar Özlem de Afyonkarahisar'da toprağa verildi.