Darbe girişiminde şehit olanlar uğurlanıyor

Darbe girişimini protesto ettiği sırada hayatını kaybedenler toprağa veriliyor. Fatih Camii'nde düzenlenen törene Cumhurbaşkanı Erdoğan da katıldı.

ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 17.07.2016 - 12:59 | Son Güncelleme : 17.07.2016 - 17:28

Darbe girişiminde şehit olanlar uğurlanıyor

Darbe girişiminini protesto etmek için meydanlara çıkan 161 kişi şehit olmuştu.

Şehit olanlardan 7'si için İstanbul'daki Fatih Camii'nde cenaze töreni düzenleniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da cenaze törenine katılmak için Kısıklı'daki evinden ayrıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Başdanışmanı Mustafa Varank'ın ağabeyi Prof. Dr. İlhan Varank da şehit olanlar arasında bulunuyor.

Varank için öğretim görevlisi olduğu Yıldız Teknik Üniversitesi'nde tören düzenlendi.

Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan törende konuşan Rektör Prof. Dr. İsmail Yüksek, "Ülkesinin birbirine kurşun sıkan askeri ile polisi arasında kalan ve çözüm arayan bir bilim adamının şehit olmasını anlamak ve anlam vermek gerçekten çok zor. İnsanımızın birbirine düşmesine sebep olan bu malum yapıyı şiddetle kınıyor ve lanetliyorum. Kendi halkına silah sıkacak kadar gözü dönmüş, vatanı ve kıblesi belli olmayan bu hainlerin hesap verme zamanı gelmiştir" diye konuştu.

Duaların ardından Prof. Dr. İlhan Varank için helallik istendi.

Bu arada, tören boyunca ailesinin ve yakınlarının gözyaşı döktüğü görüldü.

Davutpaşa'daki törenin ardından İlhan Varank'ın naaşı Fatih Camisi'ne getirildi. 

Fatih Camisi'nde İlhan Varank'ın yanı sıra o gece şehit olan Ömer Çankatar, İbrahim Yılmaz, Yunus Emre Ezer, Erkan Pala, Halil Kantarcı ve Nevzat Yalçıntaş için tören düzenlendi.

Törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski Başbakanlardan Ahmet Davutoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Anadolu Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Şenol Kazancı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan, Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Ali Karadaği, İHH Başkanı Bülent Yıldırım, AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, AK Parti Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan, AK Parti Van Milletvekili Beşir Atalay'ın da aralarında bulunduğu milletvekilleri, eski bakanlardan Hasan Celal Güzel ve Mehmet Ağar ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Erdoğan, cenaze namazını kılmak için caminin avlusuna Abdullah Gül ile birlikte geldi. Helallik alınmasının ardından cenaze namazını İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran kıldırdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve diğer katılımcılar, cenazelere araçlara taşınması sırasında omuz verdi.

Daha sonra mezarlığa götürülen cenazeler toprağa verildi.

PROF. DR. İLHAN VARANK KİMDİR? 

Necatibey Eğitim Fakültesinden mezun olduktan sonra Milli Eğitim Bakanlığı Bursunu kazanarak ABD Ohio State Üniversitesinde bilgisayarlı öğretim teknolojileri alanında master yapan Varank, daha sonra aynı alanda doktorasını tamamladı.

Türkiye'ye döndükten sonra Afyon Kocatepe Üniversitesinde çalışmaya başlayan Prof. Dr. İlhan Varank, YTÜ Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölüm başkanlığı görevini yürütüyordu.

Darbecilere tepki için sokağa çıkan İlhan Varank, İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde darbe girişimini protesto ederken, darbeciler tarafından açılan ateşle hayatını kaybetti. 1971 doğumlu olan Varank, evli ve iki çocuk babasıydı.

Sayfa Yükleniyor...