Şehitler uğurlandı

Hakkari ve Van'daki terör saldırılarında şehit olan 7 asker memleketlerinde uğurlandı.

21.07.2010 - 14:14

Şehitler uğurlandı

Hakkari'nin Çukurca ilçesinde dün PKK’lı teröristlerin askeri birliğe düzenlediği saldırıda 6 asker şehit olmuş, 9 asker de yaralanmıştı.


Van'ın Gürpınar ilçesinde de operasyon halindeki güvenlik güçlerine açılan taciz ateşinde 1 asker şehit olmuştu.

Türkiye bugün 7 şehitini göz yaşlarıyla uğurladı.

Çukurca'da şehit düşen Piyade Uzman Onbaşı Samet Yılmaz'ın Türk Bayrağı'na sarılı naaşı Turgutlu Merkez Pazar Camisi'ne getirildi.

Turgutlu Müftüsü Vefa Özdemir namaz öncesi yaptığı konuşmada, vatandaşlardan cenaze töreninin, şehidi incitmeden ve Müslüman'a yakışır bir şekilde icra edilmesini isteyerek, topluluğu sükunete davet etti. Vatandaşlardan sabırlı ve metanetli hareket etmelerini isteyen Özdemir, aksi halde istenmeyen olaylar yaşanabileceği ve bunun önüne geçilemeyeceği uyarısı yaptı.

Şehit Yılmaz'ın naaşı, kılınan cenaze namazının ardından tören mangası tarafından alınarak bir süre omuzlarda taşındı.

Cenazeye katılan vatandaşların terör örgütünü lanetleyen sloganları eşliğinde, yaklaşık 300 metre askerlerin omuzlarında taşınarak, Turgutlu ilçesinin ana caddesi konumundaki Atatürk Bulvarı'na çıkarılan naaş, burada bekletilen top arabasına alındı.

Askeri bando eşliğinde top arabasında taşınan naaş, protokol ve törene katılanlarca selamlandıktan sonra cenaze aracıyla defnedilmek üzere Turgutlu Belediye Mezarlığı içinde yer alan şehitliğe götürüldü. Tekbirlerle cenaze aracından alınan şehidin naaşı, şehitlikte toprağa verildi.

'OĞLUM YOKKEN SÖZ KESTİK'
Piyade Uzman Çavuş Ayhan Say için memleketi Hatay'ın Dörtyol ilçesinde tören düzenlendi.

Oğlunu geçen hafta sevdiği Büşra Sarıkaya ile söz kestiklerini ifade eden Şehidin babası Hasan Say, ''Oğlum yokken söz kestik. Kısa süre sonra da oğlum gelecekti. Ama izne şimdi daha güzel geldi.'' diye konuştu.

Şehit Uzman Çavuş Ayhan Say'ın sözlüsü Büşra Sarıkaya, geçen hafta Ayhan burada yokken ailesinin kendisini istemesiyle ''söz kestiklerini'' belirtti. Şehit Uzman Çavuş Ayhan Say'ın sözlüsü Büşra Sarıkaya, geçen hafta Ayhan burada yokken ailesinin kendisini istemesiyle ''söz kestiklerini'' belirtti.

Anne Ayşe Say, oğlunun tabutuna sarılarak, ''Sana düğün yapacaktık, evine böyle mi gelecektin?'' diyerek gözyaşı döktü.

Cenaze, daha sonra Dörtyol Ocaklı İmam Hatip Mezarlığı'nda toprağa verildi.

'OĞLUM MELEK GİBİYDİ'
Van'ın Gürpınar ilçesinde şehit olan Jandarma Komando Çavuş Serdar Yeşilyurt için memleketi Adana'da tören düzenlendi.

Güçlükle ayakta durduğu gözlenen anne Zeliha Yeşilyurt'a sağlık ekipleri tarafından sakinleştirici iğne yapıldığı belirtildi.

Oğluyla en son 2 gün önce telefonda konuştuğunu belirten Baba Serdar Yeşilyurt da ''Bir süre önce operasyonda bir arkadaşının şehit olduğunu, kendisinin şimdilik operasyona çıkmadığını söyledi. Sesi hiç iyi gelmiyordu. Birkaç gecedir sürekli rüyama giriyordu. Şehit olacağını hissediyordum. Oğlum melek gibiydi.'' diye konuştu.

Şehidin ablası Saniye Kubat da izne geldiğinde, bir süre kendilerinde kaldığını anlatarak, ''Bir gün bizde yemek yedi, sofradan kalkarken 'Hissediyorum, şehit olacağım. Hakkınızı helal edin' dedi. Hepimiz bir anda ne diyeceğimizi şaşırdık'' dedi. Ayten Dursun da kardeşiyle 3 gün önce görüştüğünü bildirerek, ''(Bebeğin olursa adını Serdar koyun) dedi. Onun vasiyetini yerine getireceğim. Zaten olaydan önce de rüya gördüm, asker elbisesiyle kapıyı çalıp, yanıma geldi. Şehit olacağını hissettim'' diye konuştu.

Şehidin cenazesi, daha sonra Kozan ilçesine bağlı Bucak köyüne götürülerek, toprağa verildi.

'BURADA OLSAYDIN DA GÜZEL GÖZLERİNLE BAKSAYDIN'
Komando Onbaşı Hakan Yutkun'un cenazesi, memleketi Bursa'da toprağa verildi.

Şehit oğlunun tabutuna sarılan anne Gülfiye Yutkun ve kız kardeşi Özlem, uzun süre gözyaşı döktü. Cenaze, Hamit Dede Camisi'ne götürüldü. Tören sırasında oğluna son kez veda etmek için tabutun başına gelen ve askeri yetkililerin yardımıyla ayakta durabilen anne Gülfiye Yutkun, ''Burada olsaydın da güzel gözlerinle baksaydın. Elveda yavrum, seni her zaman çok seveceğim'' diye ağlayarak, tabuta sarıldı. Bu sırada şehidin kardeşi ve babası da bayrağa sarılı tabutu öperek, gözyaşları içinde şehit Hakan Yutkun'a veda ettiler.

Dumlupınar Üniversitesi Tavşanlı Meslek Yüksek Okulu Makine Bölümü'nden yeni mezun olan ve annesini en son 19 Temmuz’da aradığı öğrenilen şehidin naaşı, öğle namazından sonra kılınan cenaze namazının ardından, Hamitler Kent Mezarlığı'ndaki şehitlikte toprağa verildi.


Şehitlerden, piyade üsteğmen Çetin Aylar Tokat Turhal, uzman çavuş Turgay Yılmaz Nevşehir Avanos ve uzman çavuş Mesut Keklikçi Gaziantep İslahiye'de son yolculuklarına uğurlandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...