19 yıldır dünyanın en önemli ve saygın caz müzisyenlerini ülkemizde ağırlarken, yetenekli ve genç isimleri keşfederek caz dünyasının beğenisine sunan Akbank Caz Festivali, bu yıl da Pozitif organizasyonuyla 15 – 25 Ekim 2009 tarihlerinde düzenlenecek. Türkiye’nin en uzun soluklu caz festivali olan Akbank Caz Festivali’nin açılış gecesi 14 Ekim Çarşamba günü Sakıp Sabancı Müzesi içinde bulunan The Seed’de gerçekleşti. Cemiyet ve iş hayatından önemli isimlerin katıldığı gecede, başarısı pek çok uluslararası ödülle tescillenmiş bir isim olan Fahir Atakoğlu bir konser verdi. Jazziz ve Jazz Times gibi prestijli caz yayınları tarafından övgüler toplayan sanatçıya, efsanevi basçı Matthew Garrison ve dünyanın en iyi davulcularından kabul edilen Horacio El Negro Hernandez eşlik etti.

Akbank 19. Caz Festivali’nden seçmeler…

Ustalardan Caz…

Akbank 19. Caz Festivali “Ustalardan Caz” bölümünde bu yıl Terje Rypdal, Cecil Taylor, Joe Lovano Us Five, Marilyn Mazur ve Trio 3’ü ağırlıyor. Festivalin en heyecan yaratan isimlerinden Cecil Taylor, 22 Ekim Perşembe günü Cemal Reşit Rey’de hayranlarıyla buluşacak. Tarzıyla tüm kalıpları yıkan, eleştirmenler tarafından avangart cazın yaratıcılarından biri olarak selamlanan bu yetenekli piyanistin müziğiyle karşılaştığınız ilk anın büyüsünden kurtulamayacaksınız.

“Best Large Ensemble” dalında Grammy ödülü kazanan ünlü saksafon sanatçısı Joe Lovano’nun coşkulu, dinamik ve ayakta alkışlanacak performansı için ise 23 Ekim Cuma günü CRR’de olun.

Kuzey Avrupa cazının en üretken isimleri arasında yer alan Norveçli gitarist Terje Rypdal’ın16 Ekim Cuma günü Aya İrini’de gerçekleşecek konserini ajandanıza mutlaka not edin. Bu konserde; akustik piyanonun saf ve melodik dünyası ile elektro gitarın sert mizaçlı, keskin ve tavizsiz karakterinin etkileyici buluşmasına tanık olacaksınız.

Oliver Lake, Reggie Workman ve Andrew Cyrille’ın geleneklerin dışına çıkarak, sınır tanımayan enerjik ve emprovize stilleriyle modern caz dünyasının en tanınmış topluluklarından biri haline getirdiği Trio 3 ise 21 Ekim Çarşamba Babylon’da olacak.

Akbank 19. Caz Festivali’nin bu bölümdeki bir diğer konuğu ise dünyaca ünlü perküsyon sanatçısı Marilyn Mazur olacak. Mazur, ziller, çıngıraklar, ağaç vurmalılar ve davullar arasında kaybolan sıra dışı performansıyla 24 Ekim Cumartesi CRR’de müzikal serüvenlerinden bir seçki sunacak.

Dünyanın cazı 10 gün boyunca aynı şehirde…

Akbank 19. Caz Festivali, Afrika, Yunanistan, Japonya ve İran’dan müzisyenleri bir araya getirdiği “Dünyadan caz” bölümünde yine önemli isimlere ulaşmayı başarıyor. Günümüzün en önemli piyanistlerden biri olarak anılan Vassilis Tsabropoulos, 15 Ekim Perşembe günü vereceği konserle festivalin açılışını yapıyor. Tsabropoulos’un; dingin, alçakgönüllü, sıcak, gizemli ve lirik bir dille oluşturduğu repertuvarıyla Aya İrini’nin atmosferini harmanlayacağı performansı beğenenler, Japon müzisyen Aki Takase’yi de kaçırmasın. Müziğe 3 yaşında başlayan ve ustalığını aldığı ödüllerle ispatlayan Takase, 22 Ekim Perşembe günü Babylon’da sahne alacak.

Kamerun kökenli basçı Richard Bona’nın 24 Ekim Cumartesi CRR’de gerçekleşecek konseriyle festival başka bir renge bürünecek. “Soul Science” albümleriyle BBC World Music ödülünü kazanan ikili Justin Adams - Juldeh Camara ile buluşma tarihi, 20 Ekim Salı. Afrika ve Batı müziğini birbirine eklemlemeyi başaran Adams & Camara’nın “Afrobilly” olarak tanımladıkları benzersiz müzik dilini keşfetmek için Babylon’daki bu konseri kaçırmayın. Akbank 19. Caz Festivali, geleneksel İran ezgilerini elektronik dünyaya ustalıkla taşıyan topluluk Niyaz ile müziğin çeşitliliğinde ortak bir dil olmayı başarıyor. Niyaz, 22 Ekim Perşembe Ghetto’yu büyülemeye geliyor.

Nu-Jazz Geliyor, Festivalin Ritmi Hızlanıyor…

Akbank 19.Caz Festivali, nu-jazz’ın önemli isimlerine de ev sahipliği yapıyor. Efsanevi Sun Ra Arkestra’da bir dönem trompet çalan Phil Cohran’ın yedi oğlundan oluşan topluluk Hypnotic Brass Ensemble’ın caz, funk, soul ve hip hop tarzlarını bir araya getirdikleri müzikleri 16 Ekim Cuma günü Babylon’da olacak. Eleştirmenlerin “Hip hop jenerasyonundan kusursuz bir caz müzisyeni” olarak nitelendirdiği Amerikalı vokal Jose James 23 Ekim Cuma günü yine Babylon’da sahne alacak. 2004’te piyanist Leo Tardin’in yarattığı tek kişilik dev “Grand Pianoromax” ise, CocoRosie’den tanıdığımız müthiş yetenek Celena Glenn aka Black Cracker’in de eşlik edeceği performansıyla festivalin bu yılki en ilginç sürprizi olarak 21 Ekim Çarşamba Babylon’da olacak.

Ve diğerleri…

Akbank 19. Caz Festivali caz müziği tüm yönleriyle kavradığı konserlerle yine her zevke hitap etmeyi başarıyor. Festival, “Güncel Sesler” kategorisinde; Burçin Büke Quartet, Fahir Atakoğlu Trio, İlhan Erşahin’s İstanbul Sessions, EVO Trio, Cenk Erdoğan Trio, Geraldine Laurent “Time Out Trio”, Carl Ludwig Hübsch’s Longrun Development of the Universe, Trio BraamDeJoodeVatcher Quartet Featuring Peter van Bergen ve İmer Demirer Quartet’ı ağırlıyor. Ülkemizin dünya çapında ün yakalamış sanatçılarından Fahir Atakoğlu konseri 15 Ekim Perşembe günü The Seed’de gerçekleşirken, diğer sanatçılara festival boyunca Akbank Sanat Merkezi ve Babylon ev sahipliği yapacak. “Big Band Caz” severler içinse kaçırılmayacak konserler; Bik Bent Braam “Extremen” ve “konstruKt & Guests” olacak. Akbank 19. Caz Festivali’nin bu yılki DJ performanslari ise Andy Votel ve Yakuza’dan gelecek.

Kampüste Caz’ın konuğu İlhan Erşahin’s Istanbul Sessions

İlhan Erşahin'in projesi Istanbul Sessions, Akbank Caz Festivali kapsamındaki “Kampüste Caz” serisiyle genç müzikseverler ile buluşuyor. Müzikten, hayattan, sanattan bahsedilecek kısa bir sohbet, akustik mini bir konserlerle noktalanıyor. Bu serinin finaliyse 24 Ekim’de sürpriz konuklarla Babylon’da gerçekleşecek konser olacak. Saksafon ve Rhodes ile yarattığı harikalarla dünya çapında markalaşmış olan İlhan Erşahin'e, Alp Ersönmez'ın groovy bası, Turgut Alp Bekoğlu'nun güçlü davulları ve İzzet Kızıl'ın kıvrak ritimleri eşlik edecek.

Caz hakkında her şey…

Akbank 19. Caz Festivali kapsamında geçen senelerde olduğu gibi sadece konserler değil, atölye ve paneller de var. Bu sene Hülya Tunçağ, çocuklara müzik konusunda rehberlik yapacak, Sevin Okyay “Beyazperde’de Caz” diyecek, Merih Akoğul “Cazın Fotoğrafı”nı çekecek, Feridun Ertaskan ise “Kuşaklararası Caz”ı konuşacak.

Bunlar dışında Akbank 19. Caz Festivali’nin yepyeni etkinlikleri de var. Festivalin yeni mekanlarından Asitane’deki “Cazlı Brunch”, kulaklarınız kadar damak zevkinize de hitap edecek. Festivalin bu yıl ilk kez sunduğu Cazlı Brunch’ın konukları ise EVO Trio olacak. Türkiye’nin genç kuşak caz gruplarından EVO Trio, 18 ve 25 Ekim Pazar günleri saat 11:30’da sizi brunch’a bekliyor olacak.

Pazar sabahlarını renklendirecek olan festival akşamüstleri de sizi Akbank Sanat Kafe’de “Akşamüstü Caz”a bekliyor olacak. 17 ve 24 Ekim tarihlerinde 18:00 – 19:30 saatleri arasında Türk cazının genç yeteneklerini dinleyebilir, caza kendinizi bırakıp günün yorgunluğunu atabilirsiniz.

Bu senenin mekanları arasında yer alan Roxy ise festival katılımcılarını Düşler Akademisi’nin ritim atölyesine davet ediyor. Generation Orchestra'nin kurucusu ve interaktif perküsyon sanatçısı J. Alfred Menhert’in katılımı ve yönetimi ile gerçekleşecek Düşler Akademisi Ritim Workshop, tüm çocuklara açık. Çalışma ritimlerle başlayıp emprovize caz melodilerine kadar uzanacak. Düşler Akademisi Roxy’de gerçekleştireceği üç atölye çalışmasının ardından festival programındaki yerini, “Social Inclusion Band” adını verdiği özel bir projeyle alacak.

Akbank 19. Caz Festivali, 15 Ekim 2009’da başlıyor. 10 gün boyunca şehrin caz haline tanıklık etmeye hazırlanırken, şimdiden programınızı yapıp biletlerinizi satın almayı sakın unutmayın!

Festival biletleri Biletix satış noktalarında!