Selahattin Demirtaş: Meclis’ten çekilmeyeceğiz

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Meclis’ten çekilme gibi bir kararları olmadığını söyledi.

AAFOTO_7084162_181220151311460000_R_GEN_20151218000000_aa-picture-20151218-7084162-high.jpg

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Selahattin Demirtaş, yönetim modelinin öz yönetim olması gerektiğini söyledi.

Demirtaş, "Putin'e bir iki gün meydan okuyup sonra süt dökmüş kediye dönen, Musul'a asker gönderdikten sonra bir iki gün dünyaya meydan okuyup sonra pısırık pısırık askerlerini geri çeken, İsrail'e One Minute diyerek 20 milyon dolara anlaşan Cumhurbaşkanı ve Başbakan, sıra Kürt halkına gelince mi kabadayı kesiliyorsunuz? Cizre'de 20 PKK'lı var diye 6 general, 36 albay, 10 bin askerle oraya operasyon yapmak mı kahramanlık" şeklinde konuştu.

Selahattin Demirtaş, operasyon yapılan her yerde korku ve panik havası değil coşkunun hakim olduğunu savundu.

“MEVZU HENDEK-BARİKAT MEVZUSU DEĞİL”

Halkın kendi topraklarında özgürce yaşamak istediğini ifade eden Demirtaş, şu ifadeleri kullandı:

"Evleri, camileri tankla havaya uçuruyorsunuz, yetmiyor sizin kanallarınızda buradakiler 'cami yaktı' diyorsunuz. Türkiye'nin yarısı size inanıyor olabilir. Çalsanız da hırsızlık yapsanız da Türkiye'nin yarısı arkanızda olabilir. Peki diğer yarısı, burada yaşayan insanlar? Bu halk, tarihin tekerrür etmesine fırsat vermeyecektir. Bu direniş kazanacaktır. Böyle hendek, çukur diyerek küçümsemeye çalışanlar da dönüp tarihe baksınlar. Mevzu hendek, barikat mevzusu değildir. Yüzde 50 oy almış bir hükümetsiniz daha Kürt sorunuyla ilgili elinizde ne yapacağınıza dair tek bir proje yok. Halkımız sıkıntı çekiyor, farkındayız. İnsanlar bu zulüm nedeniyle göç ediyor. Kurşunlu Camisi'ni yakanlar devletin görevlileridir. Halkımız bunun farkında."

“KONGREDE ÖZ YÖNETİMİ TARTIŞACAĞIZ”

26-27 Aralık'ta Diyarbakır'daki kongreye geniş bir şekilde katılacaklarını ifade eden Demirtaş, "Öz yönetim ve özerkliğin inşası, sürecin siyasi zeminde daha güçlü bir şekilde ilerletilmesi için tartışacağız" diye konuştu.

“ÖLÜM KORKUSUNU ÇOKTAN AŞTIK”

Kongrede önemli kararlar alarak, bu kararları hayata geçireceklerini anlatan Demirtaş, "Bize böyle tankın namlusunu gösterip geri adım attıracaklarını zannediyorlarsa kusura bakmasınlar ama biz ölüm korkusunu çoktan aştık. Sokağa çıkma yasakları kalkacak, infazlar duracak, özerkliğin müzakere edildiği, üçüncü gözlemci gözün masada olduğu, Dolmabahçe mutabakatı üzerine tartışmanın başlayacağı sağlıklı bir müzakereye dönülecek. Bizim istediğimiz bu" dedi.

“TEMİZLİK OPERASYONU” YANITI

Basında çıkan haberlere tepki gösteren Demirtaş, “Büyük temizlik operasyonuymuş. Silip süpürme operasyonuymuş. Siz kimsiniz ya? Kimi nereden süpürüyorsunuz? Siz ancak bu toprakların kanalizasyonunu temizlersiniz. Başka da bir şeyi temizleyemezsiniz" diye konuştu.

TEŞEKKÜR ETTİ

Demirtaş, şöyle devam etti:

"Geri adım atmak bu tarihi dönemin onuruna yakışmaz. Kimsenin malını çalmadık, toprağını işgal etmedik, gasbetmedik, kimsenin köyünü yakıp, yıkmadık, kimsenin dilini yasaklamadık. Biz kendi topraklarımızda onurlu bir halk olarak yaşamak istiyoruz. Bu da bizim hakkımızdır. Bu direnişi ortaya koyan herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Çok görkemli, onurlu bir duruştur."

“BAŞKA YOL GÖSTERİN, ONU YAPSINLAR”

Sokağa çıkma yasaklarının yasalara uygun olmadığını dile getiren Demirtaş, şöyle konuştu:

"Kanun tanımayan bir devlete karşı ne yapacak bu halk peki? Kanun dışı davranan devletin kendisi. Savcıya mı şikayet edecekler? Savcılar içerde. Basın açıklaması mı yapacaklar ki yazan çizen basın mensuplarını tutukluyorlar. Gençler hendek kazıyormuş, halk barikat kuruyormuş. Başka bir yol gösterin, onu yapsınlar. Nereye şikayet etsinler? Herkes bu mücadelede yapabileceği, durabileceği yerde katkı sunsun. Hiçbir şey yapamıyorsanız dua edin. Direnen gençlerimiz için dua edin, 5 vakit namaz kılın. Hiç değilse tarihe, 'şereflilerin yanında, direnenlerin yanındaydım' diye not düşün."

“MECLİS’TEN ÇEKİLMEYECEĞİZ”

"HDP'nin sine-i millete dönme kararı var mı?" sorusuna Demirtaş, "Gündemimizde yok. Biz zaten sine-i milletteyiz. Bütün vekillerimiz milletin tam da sinesinde direniyor. Meclis'ten çekilme gibi bir tartışma gündemimiz yok" dedi.

Toplantıya, HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Kamuran Yüksek, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Sözcüsü ve HDP İzmir Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, DTK Eş Başkanları Hatip Dicle ve Selma Irmak da katıldı.

Sayfa Yükleniyor...