Senarist Ayşe Şasa yaşamını yitirdi

Senarist Ayşe Şasa, tedavi gördüğü hastanede 73 yaşında yaşamını yitirdi. Şasa, birçok ünlü ismin katıldığı törenle son yolculuğuna uğurlandı.

Anadolu Ajansı 16.06.2014 - 17:15

Senarist Ayşe Şasa yaşamını yitirdi

Bir süre önce rahatsızlığı nedeniyle özel bir hastaneye kaldırılan ve yoğun bakımda tedavi gören senarist Ayşe Şasa, yaşamını yitirdi.

Senarist Ayşe Şasa için Fatih Camisi'nde cenaze töreni düzenlendi.

Cenaze namazına Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, eski milletvekillerinden Süleyman Gündüz, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kızı Esra Albayrak ile Prof. Dr. İlber Ortaylı, Prof. Dr. Şerif Mardin, Prof. Sami Şekeroğlu, Safa Önal, Yılmaz Atadeniz, Mesut Uçakan, Sevin Okyay, İskender Pala, Hasan Kaçan, Ulvi Alacakaptan ve Ahmet Yenilmez'in de aralarında bulunduğu çok sayıda yönetmen, yazar, oyuncu ve akademisyen katıldı.

Cenaze töreninde Ayşe Şasa'nın kardeşi Aziz Şasa, taziyeleri kabul etti.

Kılınan cenaze namazının ardından Şasa'nın naaşı, Sahrayıcedit Mezarlığı'nda toprağa verildi.

AYŞE ŞASA KİMDİR?
İstanbul'da 1941'de doğan Ayşe Şasa, şimdiki adı Robert Koleji olan Arnavutköy Amerikan Kız Koleji'nden 1960'ta mezun oldu.

Senaristliğe 1963'te başlayan Şasa, 1980'li yıllarda geçirdiği ağır bir rahatsızlık sonrası sinema piyasasından 10 yıl boyunca çekildi.

"Son Kuşlar", "Ah Güzel İstanbul", "Utanç" ve "Gramofon Avrat" gibi filmlere senarist olarak imza atan Şasa'nın, 1993'te sinemayla ilgili "Yeşilçam Günlüğü" adlı denemeleri yayımlandı. "Delilik Ülkesinden Notlar" isimli eseri Şubat 2003'te piyasaya sunulan Şasa'nın çok sayıda kitabı ve senaryo eseri var.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...