Serseri Mayınlar ABD'de

İtalya'da yaşayan yönetmen Ferzan Özpetek'in son filmi "Serseri Mayınlar" "Tribeca Film Festivalinde" ABD'de seyirciyle ilk kez buluştu.

27.04.2010 - 09:50

Serseri Mayınlar ABD'de

New York'ta bu yıl 21 Nisan-2 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen ve dünyanın en önemli bağımsız film festivallerinden biri olan "Tribeca"da yarışacak "Serseri Mayınlar" filminin "Chelsea Clearview" sinema salonunda düzenlenen gala gecesine, filmin yönetmeni Ferzan Özpetek, senarist Ivan Cotroneo ile oyuncular Lunetta Savino ve Elena Sofia Ricci de katıldılar.

Özpetek sinema salonuna girerken yaptığı açıklamada, "Tribeca Film Festivaline ilk kez geliyoruz, burada olmak bize mutluluk verdi. Tribeca her geçen yıl dünya çapında daha da yer ediniyor. Buraya oyuncular, senarist ve prodüktörlerimizle geldik, çok mutluyum" dedi.

İzleyicileri yer yer kahkahaya boğan filmin sonunda uzun süre alkışlanan yönetmen Özpetek, soruları yanıtlamak için sahneye oyuncularıyla birlikte çıktı.

KESİNLİKLE İNGİLİZCE ÖĞRENMEM GEREK
Amerikalı ve İtalyanların çoğunlukta olduğu izleyicilerin sorularını İtalyanca yanıtlarken gülümseyerek, "Kesinlikle İngilizce öğrenmem gerek" diyen Özpetek, daha sonra Amerikalı izleyicilerin sorularına İngilizce yanıt verdi.

Filmin özellikle neden İtalya'nın güneyindeki "Lecce" kentinde çekildiğini soran izleyicilere Özpetek, Lecce'nin dünyada görülmesi gerekli yerlerden biri olduğunu söyledi.

Özpetek, filminde neden Türk müziğine yer verdiğini soran bir izleyiciye ise "Sezen Aksu çok sevdiğim, muhteşem bir şarkıcı ve onun müziğini çok seviyorum. Ayrıca ben hem Türküm hem İtalyanım, iki ülke için de güzel şeyler yapmaya çalışıyorum" dedi.

Özpetek, oyuncular Nicole Grimaudu (Sağda), Lunetta Savino (Solda) ve Elena Sofia Ricci (En sağdaki) Özpetek, oyuncular Nicole Grimaudu (Sağda), Lunetta Savino (Solda) ve Elena Sofia Ricci (En sağdaki)

Filmin kadın oyuncuları da film çekilirken çok güzel vakit geçirdiklerini, herkesin filme sevgisini verdiğini, hem güldüklerini hem de ağladıklarını söylediler.

New York'ta ve Tribeca Film Festivalinde bulunmanın çok güzel olduğunu ifade eden Özpetek, "Serseri Mayınlar'dan burada çok konuşulan ve beğenilen film diye söz ediliyor, bu beni çok mutlu etti. Ayrıca filmin yabancı basın mensuplarına gösteriminde de büyük alkış alması çok güzel" dedi.

Filmin ABD'ye satılacağını ve bir iki gün içinde bu yöndeki anlaşmanın imzalanacağını bildiren Özpetek, "ABD'de filmin hem seyirci tarafından beğenilmesi hem de filmin tüm ABD'de gösterilecek olması beni çok sevindiriyor" diye konuştu.

'BABAM SİNEMA YAPMAMI HOŞ KARŞILAMIYORDU'
"Serseri Mayınlar"ı babasına adadığını anımsatan Özpetek, "Filmi ona adamamın nedenlerinden bir tanesi, onunla havada kalan bir ilişkimiz olmasıydı. Babam, sinema yapmamı pek hoş karşılamıyordu, ancak sinema yapmak istememe ve bu konuda son derece kararlı olmama karşı da hayranlık duyuyordu" dedi.

Filmin ilk gösterimine Özpetek, senarist Ivan Cotreno (Sağda) ve yapımcı Domenico Procacci (Solda) ile katıldı. Filmin ilk gösterimine Özpetek, senarist Ivan Cotreno (Sağda) ve yapımcı Domenico Procacci (Solda) ile katıldı.

Filmindeki baba karakterini canlandıran Ennio Fantastichini'yi kendi babasına benzettiğini belirten Özpetek, "Seksen yaşımıza bile gelsek yine annemizin babamızın hoşuna gitmek istiyoruz, o duygu geçmiyor" diye konuştu.

Haziran ayının başında Los Angeles'ta Californiya Üniversitesinde (UCLA) filmlerinin gösterileceğini, New York'ta 2008 yılının sonunda da aynı tür retrospektifin Modern Sanatlar Müzesinde (MOMA) yapıldığını anımsatan ünlü yönetmen, "Bunlar çok güzel şeyler, aynı zamanda hep annem babam bunlara ne der, onu düşünürüm. Annem hayatta, filmlerimi izlemekten çok mutlu" dedi.

"Serseri Mayınlar" filminin kendisini aile ilişkilerine götürdüğünü ve bu ilişkileri tekrar değerlendirdiğini söyleyen Özpetek, "Belirli bir yaşa geldiği zaman insanın kafasındaki değerler de değişiyor" dedi.

Filmin İtalya'da çok beğenildiğini kaydeden Ferzan sözlerinin sonunda, Türkiye'de film yapmayı çok istediğini de belirtti.

"Serseri Mayınlar" New York'ta Tribeca film festivali kapsamında bugün, yarın ve 1 Mayıs günlerinde de gösterilecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...