'Şeyh Bedreddin Destanı' sahneye taşınıyor

Kaynak Sahne Sanatları Topluluğu, Nazım Hikmet'in ''Simavna Kadısı Oğlu Şeyh Bedreddin Destanı'' adlı eserini müzikli ve danslı bir gösteri olarak sahneye taşıyacak.

Haberler - Anadolu Ajansı 11.06.2009 - 17:59

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen gösteri, Ünal Büyükokutan'ın müzikleri ve rejisiyle sanatseverlere sunulacak.

Müzikle öykülenen gösteride Acapella Grup 34 korosu ve Ali Rıza Gültekin'in şefliğindeki Kamerata İstanbul Orkestrası'na solist olarak Devlet Opera ve Balesi'nden Tuncer Tercan ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Türk Halk Müziği Topluluğu'ndan Hayriye Abakay eşlik edecek.

Gösteri, 1 Eylül'de seyirciyle buluşacak. Kadrosu, her biri kendi alanlarında ulusal ve uluslararası platformda önemli işlere imza atan sanatçılardan oluşan gösterinin dramaturjisi Yeşim Dorman, koreografisi Aytül Hasaltun, sahne tasarımı Mükremin Mungan, orkestral ve koral düzenlemeleri Umut Fırat Yükselir, kostüm tasarımı Mine Erberk imzası taşıyor.

Eserin, Şeyh Bedreddin'in hayatında önemli yer tutan Bulgaristan ve Yunanistan'da da sahnelenmesi öngörülüyor.

Sahneye konulmasında tiyatro, bale, opera, dans tiyatrosu ve müzikal gibi sahneleme biçimlerinden yararlanılan ancak sözlü anlatıma yani tiyatro repliklerine yer verilmeyen gösteride Nazım Hikmet'in ''Şeyh Bedreddin Destanı'' adlı eserinden seçilen bölümlerden bestelenen şarkılar, müzik, dans ve sözsüz oyunculuk kullanılacak.

Gösteride, Anadolu müziğinin formlarıyla senfonik çok sesliliği bir araya getiren şarkıların yanı sıra Karagöz ve orta oyunu formlarından, köy seyirlik oyunlarından, semah, düğün, kurban, ölüm gibi toplumsal ve dinsel ritüellerden yararlanılacak.

Sayfa Yükleniyor...