Marmara'da etkili olan sağanak yağmur, İstanbul'u da vurdu.

Dün geceden itibaren yağan sağanak yağmur Silivri'de yaşamı olumsuz etkiledi. Yağış, ilçeye bağlı Merkez Mahallesi, Kumburgaz, Yeni Mahalle, Selimpaşa, Denizkent, Başkent, Basınkent, Koyukent ve Kıyıkent sitelerini etkiledi.

İlişkili Haberler


Evlerini su basan bazı vatandaşlar kendi imkanları ile suyu tahliye etmeye çalışırken, bazıları da sel tehlikesine karşı eşyalarını kamyonlara yükleyerek evlerini boşalttı.

Selimpaşa TEM Otoyolu bağlantı yolunun en çukur bölümü, şiddetli yağış nedeniyle yakınından çeken derenin taşması sonucu sular altında kaldı.

Yolun bir bölümü çökerken, derenin taşmasıyla oluşan sel suları yolun karşı tarafında bulunan evlere doğru aktı ve evleri yer yer bir metreye varan sularla doldurdu.

ÇATALCA'DA HASTANEYİ SU BASTI
Öte yandan, Çatalca'da Ferhatpaşa Mahallesi, Kaleiçi Mahallesi, Elbasan Köyü, Muratbey Belediyesi, Gökçeali Köyü, Subaşı Köyü, İzzettin Köyü ve İnceğiz Köyü yağmurdan etkilendi.

Çatalca Devlet Hastanesi'nin bazı polikliniklerini su basarken, önündeki yollarda da su göletleri oluştu.

İlçenin merkezindeki Seyfi Demirsoy Caddesi'nde bazı evler su baskınından zarar gördü, bazı araçlarda da hasar oluştu.

VALİLİK'TEN YAZILI AÇIKLAMA
İstanbul Valiliği'nden, sel ve taşkınlar nedeniyle Çatalca ilçesinde 2 kişinin sele kapılarak, Silivri merkezde de 1 kişinin evini su basması nedeniyle geçirdiği kalp krizinden hayatını kaybettiğini açıkladı.

Yazılı açıklamada, ayrıca, Silivri ilçesine bağlı Selimpaşa Beldesinde 1'i çocuk olmak üzere 4 kişinin, Çatalca merkezde ise 4 kişinin sele kapılarak kaybolduklarının yakınlarının da ifadelerine dayanılarak tespit ve teyit edildiği belirtildi.

Kaybolan vatandaşları arama çalışmalarının bölgedeki arama kurtarma ekiplerince yoğun bir şekilde sürdürüldüğü ifade edilen açıklamada, Meteoroloji yetkililerince aşırı yağışın önümüzdeki günlerde de devam edileceğinin bildirildiği, ilgililerin ve vatandaşların duyarlı olmaları ve bu konudaki uyarıları dikkatle izlemeleri gerektiği vurgulandı.

"4 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ"
İstanbul Valisi Güler de, Silivri Selimpaşa'da da 50'den fazla aracın denize sürüklendiğini ve bu olaylarda 4 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Güler, 55 yaşındaki Faruk Donat ile 30 yaşındaki Havvanur Korkmaz'un yaşamını yitirdiğini, Selimpaşa'da 1.5 yaşındaki bir bebeğin annesinin kucağından sele düşerek hayatını kaybettiğini ve cenazesine ulaşılamadığını, arama çalışmalarının da sürdüğünü, ayrıca Silivri merkezde de 67 yaşındaki bir vatandaşın bodrumunu sel basması nedeniyle kalp krizi geçirerek hayatını kaybettiğini anlattı.

Güler, 13 yaralı vatandaşın bulunduğunu da belirterek, tedavilerinin sürdüğünü kaydetti.

Güler, Çatalca'da da yoğun bir sel baskını yaşandığını, bazı köylerin sulan altında kaldığını ve köprülerinin yıkıldığını belirterek, etkili yağış sırasında E-5 Karayolunun Selimpaşa'dan itibaren Silivri istikametinde trafiğe kapandığını ve yolun o sırada TEM'den verildiğini, şu anda ise yolların açık tutulduğunu kaydetti.

'SEL RAPORU'
Sel bölgesinde helikopterle yaptığı incelemelerin andından İstanbul Valiliği'nde bir açıklama yapan Güler, ''İstanbul'da son yıllarda hiç yaşamadığımız bir doğal afet yaşandı'' dedi.

Güler, geçen yıl Eylül ayının tamamında 44 kilogram yağmur yağmışken, uzun yılların Eylül ayının ortalaması 35 kilogram iken, sadece dün ve bugün 220 kilogram yağmur olduğunu belirtti.

Bölgenin tamamında gerekli incelemeleri yaptıklarını ifade eden Güler, ''Özellikle olayın meydana geldiği andan itibaren can güvenliği açısından çok yoğun tedbirler uygulandı. 10 helikopterle havadan müdahale yapıldı. Bu helikopterler arama kurtarma, ambulans ve keşif helikopterleriydi'' dedi.

Hem Çatalca, hem Silivri, hem de kırsal alanlarda mahsur kalan vatandaşlara öncelikle botlarla müdahale edildiğini belirten Güler, Selimpaşa'da sahildeki sitelerin bulunduğu bölümde 3 binanın yıkıldığını, 800 konutun su altında kaldığını, Silivri'de de 900 evin su baskınına maruz kaldığını bildirdi.

Silivri'de 8 okul, devlet hastanesi, sağlık ocağı ve spor tesislerinin de sudan etkilendiğini ifade eden Güler, Silivri'de 8 aracın sele kapıldığının ve 20 sandalın battığının tespit edildiğini kaydetti.AĞAÇ VE ÇATILARDAN KURTARDILAR
Silivri'de evlerinde mahsur kalan vatandaşlardan bazıları balkon ve çatılara çıkarak, bazıları da ağaçlara tırmanarak sel sularından korunmaya çalıştı.

Bölgede mahsur kalan yüzlerce kişinin kurtarılması için yoğun bir çalışma yapılıyor.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü ve 1. Ordu Komutanlığı'na bağlı birer helikopter de mahsur kalan vatandaşları çatılardan, balkonlardan ve ağaçlardan kurtardı.

Evlerinde mahsur kalanları kurtarmak için İstanbul İtfaiyesi ve Silivri Belediyesi'ne bağlı ekiplerce de çalışmalar yürütülüyor. Sivil Savunma ekipleri de evlerinde mahsur kalanları botlarla kurtarıyor.

Görgü tanıkları, denizle sel sularının birleşmesi sonucu 20-30 metre genişliğindeki kumsalın da sular altında kaldığını, çok sayıda aracın da sel sularıyla denize sürüklendiğini kaydetti.

İTFAİYE EKİPLERİ DE MAHSUR
Çatalca'da İzzettin Köprüsü ile Subaşı Köyü arasında bulunan Kestanelik Köprüsü sel suları nedeniyle yıkıldı.

İzzettin Köprüsü ve Gökçeali civarında mahsur kalanları kurtarmaya giden 4 itfaiyeci de mahsur kaldı.

Askeri birliklerle ortak çalışan İstanbul itfaiyesi, askeri birliklerin kurduğu seyyar köprüler ile kurtarma çalışmalarına devam ediyor.

Silivri ve Çatalca'daki sel bölgesinde itfaiye 170 personel, 47 araç, 24 bot, Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü 65 personel, 33 araç, İSKİ 51 personel, 29 araç, Belediye Arama Kurtarma Birliği 10 personel, 2 bot ile kurtarma ve tahliye çalışmalarını sürdürüyor.

Bu arada, çalışmalar sırasında bir jandarma aracı ile 2 iş makinesi sele kapıldı.

Bölgeye gelen dalgıçlar da su altında arama-kurtarma çalışmalarına başladı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri sel bölgesine, sıcak yemek ve battaniye sevk etmeye başladı.Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Silivri ve Saray'daki sel felaketlerine değindiği açıklamasında, tüm vatandaşlara geçmiş olsun dileğinde bulundu.

Siirt ev Hakkari'deki şehitlere ve sel felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlara Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar dileyen Erdoğan, ''Sel bölgesine yönelik olarak valiliğimize Başbakanlık olarak ilk etapta 250 bin TL gönderdik. Bunlar, karşılıksız olarak vatandaşlarımıza göndermiş olduğumuz desteklerdir. Bundan sonra da yine valilerimiz bu konuda zarar tespitleri yapıp biz de onlara gerekli yardımları, gerekli destekleri süreç içerisinde göndermeye devam edeceğiz. Çünkü zarar tespit çalışmaları bittikten sonra onlar zaten bizimle irtibat halinde olacaktır'' şeklinde konuştu.

KIZILAY'DAN YARDIM MALZEMESİ
Türk Kızılayı, Silivri ve Saray'da yaşanan sel nedeniyle bölgeye ekip ve insani yardım malzemesi gönderdi.

Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali, yaptığı yazılı açıklamada, selden şu ana kadar 8 vatandaşın hayatını kaybettiğinin kesinleştiğini, Silivri ve Saray'daki bazı yerleşim yerlerinin de su altında kaldığını ve bölgedeki çiftliklerde büyükbaş hayvanların da telef olduğun hatırlattı.

Bölgeyi etkileyen sağanağın ardından Türk Kızılayı'nın acil olarak harekete geçtiğini kaydeden Küçükali, Türk Kızılayı Afet Operasyon Merkezi'nde kriz masası oluşturulduğunu bildirdi.

Küçükali, mağdur vatandaşlara ve bölgede çalışan ekiplere destek amacıyla Marmara Bölge Afet Müdahale ve Lojistik Merkezi ile Büyük Karıştıran Yerel Afet Müdahale ve Lojistik Merkezi ve Tekirdağ Şubesi'nden 6 afet aracı, 1 mobil ekmek fırını, 16 afet müdahale uzmanı ile 10 çadır, 233 yatak, 620 battaniye, 230 gıda kolisi ve bin 160 şişe suyun bölgeye gönderildiğini duyurdu.

Türk Kızılayı'nın insani yardım ekiplerinin yardım malzemelerini ihtiyaç duyan vatandaşlara dağıtacağını ifade eden Küçükali, günde 10 bin ekmek üretme kapasitesine sahip mobil ekmek fırınında da ekmek hazırlanıp dağıtılacağını kaydetti.