Sincan Ağır Ceza hakkında soruşturma

Adalet Bakanlığı Sincan Ağır Ceza Mahkemesi ile ilgili soruşturma başlattı.

29.07.2009 - 17:50

Sincan Ağır Ceza hakkında soruşturma

Adalet Bakanlığı, Kayıp Trilyon davasında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül hakkında verdiği "yargılanmalı" kararıyla gündeme gelen Sincan Ağır Ceza Mahkemesi'ni mercek altına aldı.

Mahkeme hakkında soruşturma başlatan bakanlık, üç müfettiş görevlendirdi. Bunlardan biri başmüfettiş...

Öğlen saatlerinde Sincan adliyesine giden müfettişler, kendilerine tahsis edilen odada çalışmaya başladı.

Mahkeme çalışanlarının ifadesine başvuran müfettişler, Mahkeme Başkanı Osman Kaçmaz'ın altında imzası bulunan kararları da inceliyor.

Müfettişlerin, mahkemenin rutin davalara ilişkin verdiği kararların yanısıra, Ankara Başsavcılığı'nın verdiği takipsizlik kararlarına yapılan itirazlarla ilgili iş ve işlemlerin usulüne uygun yapılıp yapılmadığını da inceliyor.

Sincan Birinci Ağır Ceza Mahkemesi, Avustralya'da yayın yapan bir radyoya verdiği demeçte şehitler için "kelle" ifadesini kullandığı iddiasıyla Başbakan Erdoğan hakkında açılan davada verilen takipsizlik kararını da bozmuş, suçu ve suçluyu övmek suçundan yargılanmasına karar vermişti.

Sincan Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz, "ermenilerden özür dileme" kampanyasında imzası bulunan isimlerin yargılanmasını da istemişti.

Kaçmaz'ın güz kararnamesi ile Ankara'da kurulması planlanan yeni özel yetkili ağır ceza mahkemesinin başına getirileceği öne sürülüyordu.

Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz ise, rutin teftişlerini geçen yıl geçirdiklerini kaydederek, ''Yapılan teftişin normal olmadığını'' öne sürdü.

İzinde olduğu için Sincan Adliyesi'ndeki teftişin tam olarak kapsamını bilmediğini ifade eden Kaçmaz, ''3 müfettiş inceleme yapıyor. İzinde olduğum için sebebini bilmiyorum. Olağan teftiş olup olmadığını bilmiyorum. Bizimle ilgili mi, değil mi onu da bilmiyorum'' diye konuştu.

ADALET BAKANLIĞI: İNCELEME CUMHURBAŞKANI
HAKKINDAKİ KARARDAN ÖNCE BAŞLATILDI
Adalet Bakanlığı'ndan, Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz hakkında incelemeyle ilgili, ''Söz konusu inceleme, Sayın Cumhurbaşkanımız hakkında verilen karardan önce başlatılmıştır'' denildi.

Açıklamada, bugün bazı televizyon kanalları ve internet haber sitelerinde Adalet Bakanlığı müfettişlerince, Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Kaçmaz hakkında inceleme başlatıldığı yönünde haberlerin yer aldığı belirtildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

''Söz konusu hakim hakkındaki bir kısım iddialara ilişkin olarak daha önce başlatılan bir inceleme kapsamında, Adalet müfettişlerince bugün mahkemede dosya incelemesi yapılmıştır. Söz konusu inceleme, Sayın Cumhurbaşkanımız hakkında verilen karardan önce başlatılmıştır. Yapılan incelemenin haberlerde iddia edildiği şekilde bu kararla ve güncel olaylarla hiçbir ilgisi bulunmamaktadır.''
Yargıçlar ve Savcılar Birliği (YARSAV) Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, ''Adalet Bakanlığı, kişilerin bilgisi olmaksızın belirli yargıç ve savcılar hakkında incelemeler başlatıp, geride tutmakta ve istediği zaman harekete geçmektedir. Bu olay da bunun örneklerinden biridir'' iddiasında bulundu.

Eminağaoğlu, yaptığı açıklamada Adalet Bakanlığı tarafından, Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz hakkındaki incelemeye ilişkin yazılı açıklama yapıldığını anımsattı.

''Adalet Bakanlığı, incelemenin çok önceden başlatıldığını, yeni bir şey olmadığını söylemektedir'' ifadesini kullanan Eminağaoğlu, açıklamasında şunları belirtti:

''Adalet Bakanlığı, kişilerin bilgisi olmaksızın belirli yargıç ve savcılar hakkında incelemeler başlatıp geride tutmakta ve istediği zaman harekete geçmekte, bu süreçte ucu açık nitelikteki incelemelerle yargıç ve savcıları her yönüyle izleme altında tutmaktadır. Bu olay da bunun örneklerinden biridir. Adalet Bakanlığının hukuk içerisinde hareket etmesini bekliyoruz.''

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...