NTV

'Sınırlar teröristlerin kullanımında'

Türkiye

Cumhurbaşkanı adaı İhsanoğlu, Hatay'da yaptığı konuşmada hükümeti eleştirdi ve sınırların teröristlerin kullanımında olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı adayı İhsanoğlu, ülke sınırlarının teröristlerin kullanımında olduğu söyledi.

İhsanoğlu, Hatay ziyareti sırasında konuştu.

Hükümetin dış politikasını eleştiren cumhurbaşkanı aday, "Sınırlar kalktı ama kevgire döndü. Sınırlar teröristlerin kullanımında. Bu ne kadar acı. Komşularımızla asırlar boyu yaşadık, niye bu hale geldik?" ifadelerini kullandı.

İhsanoğlu şunları söyledi:

''Ben bu yolculuğa şu hedefler için çıktım; Türkiye'de huzur olsun, güven olsun, gerginlik olmasın, kardeşlik olsun, birlik ve beraberlik olsun, bunun için yola çıktım. Biz kardeşlerimizle asırlar boyu yaşadık. Bu sınırlar daha yüz sene bile olmadı. Yüz sene önce sınır mı vardı Allah aşkına Biz bunları birleştirmek isterken birileri bizi ayırdı. Biz bu ayrılıkları göndermek istiyoruz. Biz tekrar birlik ve beraberlik istiyoruz.

Biz Ortadoğu'da komşularımızla barış içerisinde yaşamak istiyoruz. Biz işbirliği ve dayanışma içerisinde olmak istiyoruz. İçerideki huzur ancak komşuların huzurlu olmasıyla gerçekleşebilir. Bizim refahımız ancak komşularımızda olursa olur. Ama komşularımızda sıkıntı olursa, ateşler olursa bize sıçrar. Bunun müsebbibini biz biliyoruz. Bizi ayırmak isteyenleri, bizi düşman etmek isteyenlerin oyununu bozacağız. Önümüzdeki pazar günü bozacağız."

'SEN YAZILI METİNDE OKUYAMADIN'
Tokat'ta konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun gündeminde ise İstiklal Marşı polemiği vardı.

Kılıçdaroğlu, "Kafayı takmış İstiklal Marşı şöyle oldu, İstiklal Marşı böyle oldu diye. Ya sen promterden İstiklal Marşı'nı okuyamadın ya promterden. Yani yazılı metin var, yazılı metinde İstiklal Marşı'nı okuyamadın" diye konuştu.

Erdoğan'ı İstiklal Marşı üzerinden propaganda yapmakla suçlayan CHP lideri şöyle devam etti:

"Mardin'de Kuran-ı Kerim'i eline aldı. Ya siyasette hepimizin üzerinde inandığı bir kitabı kullanmak ne kadar doğrudur, ne kadar ahlakidir. Bu memlekette İstanbul'da Kuran-ı Kerim yakıldı. Bizim bir milletvekilimiz yanan kuranı kerimi meclis kürsüsünden gösterdi. Erdoğan bir şey söyledi mi, söylemedi. Niye söylemiyor?"