Sistem kilitlendi, sinirler gerildi

YSK'nın veri giriş sistemindeki kilitlenmeye elektrik kesintileri eklenince Ankara'da gergin dakikalar yaşandı. CHP ve MHP adayları şaibe iddialarını gündeme getirdi, oy pusulalarının çalındığı iddiaları ise kavgalara neden oldu.

29.03.2009 - 23:25

Sistem kilitlendi, sinirler gerildi

Ankara ve İstanbul'un seçim yarışında başa baş gittiği saatlerde Yüksek Seçim Kurulu'nun bilgisayar sistemine aşırı yüklenme nedeniyle veri girişi yapılamadı. 45 dakikalık kesinti sırasında tutanaklara geçilen oylar, hakim denetiminde tekrar sisteme yüklendi.

Sistemdeki sorun devam ederken Ankara'nın bazı semtlerinde elektrik kesintileri yaşandı. Kesintiler, CHP adayı Murat Karayalçın ve MHP Mansur Yavaş'ın basın toplantısı sırasında da olunca şaibe iddiaları gündeme geldi.

İşte bu andan itibaren oy sayımı devam eden bazı yerlerde tansiyon yükseldi.

Dikmen Necla Kızılbağ İlköğretim Okulu'ndaki elektrik kesintisi sırasında oy pusulalarının resmi kıyafetli kişilerce çalındığı iddia edildi. Oy pusulalarını çaldığı iddia edilen bir kişi öfkeli kalabalığın hışmına uğradı.

Bir başka iddia da Yenimahalle oylarının tasnif edildiği Sarar İlköğretim Okulu'ndan geldi. CHP'liler bir kişinin tutanakla teslim edilmesi gereken oy çuvalını mükerrer oyların bulunduğu başka bir çuvalla değiştirdiğini iddia etti.

Okulu ablukaya alan CHP' liler okula giriş yapan araçlardan bazılarını durdurarak bagajlarında arama yaptı. Öfkeli kalabalık CHP milletvekillerinin yoğun çabasıyla sakinleştirildi.

Aynı saatlerde YSK sistemindeki tıkanma üzerine CHP'nin adayı Kemal Kılıçdaroğlu da basın toplantısı düzenledi.

Kılıçdaroğlu, "Bilgisayar sistemleri çökmüş, elektriklerde de kesilmeler oldu. Bu tablo bizi rahatsız ediyor. Ciddi endişelerimiz var" dedi.

YSK'nın sistemindeki sorun 45 dakika sonra çözüldü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...