Skorsky orman yangınıyla mücadele edecek

Geçen yıl orman yangınlarında 10 bin hektarlık kayıp veren Türkiye, yangınlarla mücadelede Skorsky helikopterleri kullanılacak.

Anadolu Ajansı 08.01.2013 - 11:37

Skorsky orman yangınıyla mücadele edecek

Orman ve Su İşleri Bakan Yardımcısı Nurettin Akman, 2012 öncesinde her yıl 3-5 bin hektarlık orman yangınının meydana geldiğini belirterek, geçen yıl yangınların 10 bin hektarı geçtiğini anlattı.

Geçen yıl sabotaj ve kasıt nedeniyle bazı yangınlar çıkarıldığını dile getiren Akman, ''PKK terör örgütünün Hatay bölgesinde yaktığı 3 bin-3 bin 500 hektarlık bölüm yangın miktarının artmasına sebep oldu. Ama İspanya'ya baktığınızda 200 bin hektarlık orman yanıyor. İtalya'ya baktığınızda 50-60 bin hektarlık orman yanıyor. Fransa yine öyle. Orman yangınlarıyla mücadele konusunda Akdeniz ülkeleri ile mukayese edildiğinde çok iyi durumdayız'' diye konuştu.

Akman, yangınla mücadele kapsamında hava araçlarını artırmayı planladıklarını ifade ederek, savunma sanayi ile yakın işbirliği içinde olduklarını kaydetti.

2014 yılına kadar 5 idari maksatlı helikopter alınmasının söz konusu olduğunu anlatan Akman, yangın söndürme çalışmaları kapsamında 2020 yılına kadar 20 adet Skorsky helikopterin alınmasının planlandığını bildirdi.

Akman, orman yangınlarının en aza indirilmesinin planlandığına dikkati çekerek, ''Amerikan Bell helikopterlerini idari maksatlı kullanacağız. Önümüzdeki süreçte savunma sanayisinin yaptığı çalışmalara göre de ihaleye çıkılır. Yangınlarla havadan mücadelede Skorsky helikopterleri kullanılacak'' şeklinde konuştu.

Orman yangınları ile mücadelede başarının ekipman ve personel sayısı ile kalitesine bağlı olduğunu vurgulayan Akman, geçmişe nazaran yangın söndürme araçlarında teknik donanımların hayata geçirilmesi konusunda önemli başarılar elde edildiğini kaydetti.

''Ormancılık açısından belki cumhuriyet tarihinin finali diyebileceğimiz bir noktaya gelmiş durumdayız'' diyen Akman, 5 yıl içinde 2 milyara yakın fidanın toprakla buluşturulduğunu sözlerine ekledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...