SON DAKİKA HABERİ: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan YKS tarihi açıklaması

SON DAKİKA HABERİ: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan YKS öncesi gençlerle görüşüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, YKS tarihine ilişkin, "Sınava en yakın tarihte yapılması en doğrusuydu. Turizm sezonu etkisinin olduğu iddiası spekülasyon" açıklamasını yaptı. Bununla birlikte Erdoğan, "Salgın sürecini en şeffaf yürüten ülkelerden biriyiz. El ele, kol kola etkinlikler bize ciddi endişe veriyor. Bu konuda gelin maske, mesafe ve temizlik kuralını hep birlikte uygulayalım" çağrısında bulundu.

Haberler 26.06.2020 - 16:45 | Son Güncelleme : 26.06.2020 - 17:34

SON DAKİKA HABERİ: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan YKS tarihi açıklaması

Son dakika haberi! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) sağlıklı ve huzurlu bir şekilde geçmesi için gerekli tüm tedbirlerin alındığını belirterek, "Gençlerimizden yarın ve öbür gün sadece önlerindeki sorulara ve hedeflerine odaklanmalarını istiyorum" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, YKS'ye girecek öğrencilerle video konferans aracılığıyla buluştu.

Erdoğan, sohbet öncesinde yaptığı konuşmada, gençlerle bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Sınava girecek tüm öğrencilere başarılar dileyen Erdoğan, "Rabb'imden emeğinizin, gayretinizin, çabanızın karşılığını hayal ettiğiniz şekilde vermesini niyaz ediyorum." diye konuştu.

Video konferansa Muğla'dan bağlanan Kardelen Büyükavcu, yarın YKS'ye gireceğini belirterek, sınav tarihinin önce ertelenip ardından öne çekilmesiyle salgın nedeniyle YKS'nin ertelenmesi yönündeki taleplerinin kabul görmemesinin nedenlerini sordu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu tür sınavların tarihlerinin aylar öncesinden ilan edildiğini hatırlattı. YKS'nin tarihinin de çok önceden kamuoyuna açıklandığını vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Koronavirüs salgını ülkemizdeki her şey gibi sınav takvimlerini de maalesef etkiledi. ÖSYM ve YÖK salgının tüm hızıyla devam ettiği dönemde tedbir amacıyla yeni bir sınav tarihi belirledi. Dünyanın ve ülkemizin önündeki belirsizlikler sebebiyle her alanda olduğu gibi sınav tarihlerinde de bu tarz tedbirli davranışlar kaçınılmaz bir durumdu. Yeni tarih, belirsizliğe karşı bir tedbir olarak tespit edilmiştir."

"GENÇLERİMİZE PEK ÇOK İLAVE AVANTAJ SAĞLADIK"

'nin dünyada salgınla mücadeleyi en başarılı yürüten ülkeler arasında yer aldığına değinen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Salgının kontrol altına alınmasıyla birlikte 11 Mayıs tarihinden itibaren normalleşme takvimini biliyorsunuz açıklamaya başladık. Bu çerçevede sınav tarihleri konusunda da hassas bir çalışma yürüttük. Milli Eğitim Bakanlığımız ve YÖK'te yapılan hazırlıklar yanında, pedagoglar, öğrenciler ve veliler birlikte yoğun istişareler gerçekleştirdik. Tüm bu çalışmalar sonunda sınavın asıl tarihine en yakın zamanda yapılmasının öğrencilerimiz için daha doğru, daha hayırlı olacağı görüşü ortaya çıktı. Bunun üzerine sınav tarihi ilk açıklanan tarihe en yakın zaman olan 27 ve 28 Haziran olarak belirlendi. Böylece yıllardır zaten ilk tarihe göre hazırlık yapan öğrencilerimizin gereksiz yere yaklaşık bir ay daha sınav stresi yaşamalarının önüne geçildi. Sadece bununla kalmadık. Sınavdan sorumlu olunacak konuların azaltılmasından sınav süresinin uzatılmasına kadar gençlerimize pek çok ilave avantaj sağladık. İkinci aşama sınavdaki baraj puanlarını düşürerek, daha çok gencimizin cazip bölümlere girebilmesini temin ettik. Bazılarının bu tarihin turizm sektörünü canlandırmak amacıyla belirlendiğini iddia etmesi, tamamıyla spekülasyondur. Gençlerimizin geleceğinin böylesine basit bir tercihe kurban edileceğinin düşünülmesi dahi sağlıksız bir zihniyetin ifadesidir. Her birini kendi evlatlarımla eş gördüğüm tüm öğrencilerimize, gençlerimize sınavda başarılar diliyor, her birinin gözlerinden öpüyorum. Sınavın sağlıklı ve huzurlu bir şekilde geçmesi için gerekli tüm tedbirler alınmıştır. Gençlerimizden yarın ve öbür gün sadece önlerindeki sorulara ve hedeflerine odaklanmalarını istiyorum.

"2021 YILI SONUNA KADAR 72 BİN YENİ YURT YATAĞI"

Van'dan bağlanan Fatmanur Bildirici de imam hatip lisesi mezunu olduğunu belirterek, "Bir imam hatipli olarak bizim için en büyük örneksiniz." dedi. Bildirici'nin yurtlar ve burslar konusunda atılacak yeni adımlar olup olmadığını sorması üzerine Erdoğan, göreve geldiklerinde Türkiye'de verilen burs miktarının sadece 45 lira olduğunu hatırlattı.

Burslarda çok farklı bir noktaya gelindiğine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, lisans öğrencilerine 550 lira, lisans üstü öğrencilere 1100 lira, doktora öğrencilerine ise 1650 lira kredi veya burs imkanı verdiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

"Bakın işin başladığı an 45 lira, ondan sonraki süreçte ise iş önce lisansta 550 lira daha sonra bu rakam ciddi manada yükselerek kredi veya burs noktasında 1100 liraya çıkarıldı. Ama doktora öğrencilerinde ise bu rakam 1650 liraya çıkarıldı. Başvuran her öğrencimiz kredi veya burs alabiliyor. Kredi veya burs alan öğrenci sayımız bu yıl 1 milyon 600 bini buldu. Kredi ve burs rakamlarını da her yıl artırıyoruz. Burada biliyorsunuz göreve geldiğimizde bir de öğrenci harçları vardı. Öğrenci harçlarından dolayı da ciddi manada sıkıntılar yaşanıyordu. Öğrenci harçlarını da kaldırdık. Artık harç diye bir durum söz konusu değil. Öğrencilerimiz artık harç ödemiyor. Barınma konusuna gelince bu konuda da önemli projeler hayata geçirdik. Yıl sonuna kadar 17 bin 450 yeni yurt yatağını daha hizmete alacağız. 2021 yılı sonuna kadar 72 bin yeni yurt yatağını daha hizmete sunmayı planlıyoruz. Bu yurtların bir kısmı kamu yatırımı olarak inşa edilecek, bir kısmı da kiralama yoluyla hizmete açılacak. Amacımız her gencimizi eğitim öğretimini rahatça sürdürebilmesini sağlayacak barınma, beslenme ve gelir imkanlarına kavuşturmaktır. Büyüyen, gelişen, kalkınan Türkiye'nin yetişmiş insan ihtiyacı her yıl katlanarak artacaktır. Eğitimi diğer kademeleriyle birlikte yükseköğretimde de altyapıyı sürekli güçlendirerek bu potansiyeli desteklemekte kararlıyız. Sizlerden tek isteğim, bütün enerjinizi ve vaktinizi kendinizi daha iyi yetiştirmeye vermenizdir. Onun dışındaki tüm sorunları çözmek, zaten bizim görevimizdir. Bu da milletin bize verdiği görevdir."

Erdoğan'ın diğer açıklamalarından satır başları;

SANAYİ VE TARIMDA İŞÇİ AÇIĞI VAR

Bir tarafta sanayide ve tarımda çalışacak insan açığı, diğer tarafta ciddi bir genç işsizlik var. Bu çarpık tabloyu değiştirmemiz gerekiyor. Ülkemizin son yedi yılda yaşadığı onlarca badireye rağmen, attığımız adımların meyvesini yavaş yavaş alıyoruz. Öncelikle kendi kendine yeterli olmanın farkında olamız gerekiyor. Asıl isthdam özel sektörde, ticarette, tarımda olacaktır. Gençlerimizden geleceklerini özel sektörde aramalarını istiyoruz. Dünyanın değişik ülkelerinde ara eleman diye bir konu söz konusudur. Teknik liseler ara elemanları yetiştirir ve özel sektörde değerlendirilir.

Gaziantep'te birçok fabrika ara eleman bulmakta zorlanıyor. Ara eleman ihtiyacı artıyor, bunları süratle aşmalıyız.

Özellikle maskeydi, dezanfektandı, tulumdu derken tüm meslek liselerinin vermiş olduğu desteği memnuniyetle karşılıyoruz ve onlara teşekkür ediyoruz. Salgın sürecinde meslek liseleri ciddi bir katkı sağladı. Meslek liselerimiz artık kendilerine verilen makineleri seyretmek yerine onlarla üretim yapıyorlar. Bu ülkenin tüm çocukları okulları ne olursa olsun benim evladım, hiçbir farkları yok.,Katsayı gibi tüm suni engelleri kaldırarak, öğrencilerimize eşit şartlarda hayata başlama olanağı sunduk.

SOSYAL MEDYA AÇIKLAMASI

Günümüz dünyasında dijital platformlarımın ve sosyal medyanın ihmal edilemeyecek bir gerçek olduğunu biliyoruz. Twitter'da 2,6 milyon takipçiyle en çok izlenen kişi benim. Sosyal medyadan nefret etsek böylesine yaygın ve etkin şekilde kullanmazdık. Buradaki tehlike internet mecralarının sakıncalı içerikler özgürce yayınlaması ve mahkeme kanallarına riayet etmemesi. Bu platformlar başka ülkelerin aksine ülkemizde temsilcilik açmaktan kaçınıyorlar. Cumhurbaşkanı olarak benim görevim bu platformları yasal çerçeveler içinde güvenli bir hale getirmek.

Kurucu olduğum AK Parti'nin kabiliyeti sürekli olarak kendisini yenilemesi ve geliştirmesidir. Yaşı 18 olan sizin gibi gençlerimizi siyasette aktif bir görev almaya davet ediyorum. Biz seçilme yaşını ilk etapta 20'dan 25'e ikinci etapta ise 28'ten 18'e indirdik. Böylelikle ülkemizin ve siyasetimizin ihtiyacı olan değişimi sizler gerçekleştirebilirsiniz. Gençlerimizi dünyaya açan internet ve akıllı araçlar bizim dönemimizde yaygınlaştı. 

Gençlik kollarında üye civarımız 1 milyon civarındadır. Yakın ekibimin büyük bölümü genç arkadaşlarımız.

"EL ELE KOL KOLA ETKİNLİKLER BİZE CİDDİ ENDİŞE VERİYOR"

Salgın sürecini en şeffaf yürüten ülkelerden biriyiz. Ülkemizde ilk vakanın tespit edildiği tarihten bugüne kadar corona virüs salgınına karşı dünyaya örnek teşkil eden bir mücadele yürüttük. Büyüklerimizi salgından korumak için önce 20 sonra 18 yaş altı gençlerimize uzun süre kısıtlama uyguladık. Büyüklerimiz ve kronik hastalarımızla birlikte kurallara uymaya devam edeceğiz. Temizlik, maske ve mesafe ilkelerine sıkı sıkıya uyulmalı. 

Kronik hastalarımız ve toplum sağlığımız için hep birlikte kurallara uyacağız.

El ele, kol kola etkinlikler bize ciddi endişe veriyor. Günlük vaka ve ölüm sayısının henüz istediğimiz seviyelere düşmemiş olması dikkati ve tedbiri elden bırakmamamız gerektiğine işaret ediyor. Bu konuda gelin maske, mesafe ve temizlik kuralını hep birlikte uygulayalım.

"YKS için aman heyecanlanmayın, sakin olun. Sakinlikle ve sükunetle inanıyorum ki sizler (öğrenciler) büyük bir başarıyla bu sınavlardan çıkacaksınız. Rabb'im zihninizi ve bahtınızı açık etsin."


Son dakika gelişmesinin ayrıntıları birazdan ntv.com.tr'de...

Sayfa Yükleniyor...