Cumhurbaşkanı Erdoğan: ABD ve Avrupa ile çözülmeyecek bir sıkıntımız yok

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2021 yılının demokratik ve ekonomik reformlar yılı olacağını söyledi. Videokonferans yoluyla iki açılışa katılan Erdoğan dış politikaya ilişkin mesajlar da verdi. Cumhurbaşkanı, Türkiye'nin egemenliğine, haklarına saygı gösterilmesi şartıyla, ABD ve Avrupa'yla çözülemeyecek bir sıkıntı olmadığına dikkat çekti.

26.12.2020 - 14:26 | Son Güncelleme : 26.12.2020 - 15:19

Cumhurbaşkanı Erdoğan: ABD ve Avrupa ile çözülmeyecek bir sıkıntımız yok

Son dakika haberi! Cumhurbaşkanı Erdoğan, videokonferans yöntemiyle katıldığı Eskişehir'deki Etimaden Lityum Karbonat Üretim Tesisi Açılış Töreni'nde açıklamalarda bulundu. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları;

"Ankara'yı kara, demir ve hava yollarıyla geleceğe hazırlamak için tarihi önemde yatırımlar gerçekleştirdik. Bu şehre gerçek bir başkent görünümü kazandırmak için çok çalıştık.

Esenboğa'yı sıfırdan yapmışçasına yineledik. Çok sayıda yol ve metro projesini şehrimize kazandırdık.

Halkçılık adına halk düşmanlığı peşinde koşanlara rağmen Ankara'yı geliştirip güzelleştirdik. Yatırımlarımızı engellemek için canhıraş bir şekilde çalışanların şimdi bu hizmetleri büyük bir keyifle kullandıklarını da biliyoruz.

İnsanlarımızın kalbinden kopup gelen bin Allah rızası nidasından daha değerli bir şey olmadığı bilerek çalışmaya devam edeceğiz.

Birileri çıkıp bunca yatırıma ne gerek var diyordu. Hatta açtığımız okullara öğrenci, açtığımız yollara araç bulunamayacağını söyleyenler oldu. 

Yolların, tünellerin, viyadüklerin ne işe yaradığını soranlar ömürlerine yollarda geçiren kamyon şoförlerimize sordunlar. Hizmete açtığımız hastanelerin ne işe yaradığını hastalara, sağlık personeline sorsunlar.

Karadeniz'de bulduğumuz doğalgaza bile sevinemeyecek bir zihniyetten söz ediyoruz.

Ülkeye hizmet edenlere her türlü yalan ve iftirayla saldıran, kendi içlerinde taciz, tecavüz ve hırsızlık furyasını ise görmezden gelen bu zihniyetin ipliğini pazara çıkarmakta kararlıyız. Ne geçmişlerinde ne de bugünlerinde ülkenin hayrına yaptıkları hiçbir yatırımları, hiçbir başarıları olmayanları milletimiz gayet iyi tanıyor. Aynı anda birçok cephede verdiğimiz mücadeleyi zafere ulaştırana kadar durmayacağız, dinlenmeyeceğiz, tereddüt göstermeyeceğiz.

En büyük şerefin, en büyük payenin, en büyük siyasetin milletimize eser kazandırma, hizmet etme, ülkemizin itibarını yükseltme olduğu inancıyla gece gündüz çalışmayı sürdüreceğiz.

Şimdi 2 yıl sonra inşallah altın madenimizi Söğüt'te çıkardığımızı görecekler.

Türkiye 2023 hedeflerine ulaşacaktır.

Ülkemiz artık marjinal gruplar ve dış kaynaklı mekanizmalarla yolundan döndürelemez.

Ne Avrupa ne de ABD ile özel bir sıkıntımız yok. Her gelişme Türkiye'nin  bölgedeki gücünü gösteriyor."

Ardından Cumgurbaşkanı Erdoğan, Eti Maden Lütyum Üretim Tesisi'nin açılışında konuştu.

"Bu süreçte heekes kimin hangi amaçlarla hareket ettiğini tartma fırsatı blunuyor. Aramıza hiç kimsenin hiçbir doğrudan ve dolaylı engelin girmesine izin vermeyeceğiz. Salgının gündemimizi esir almasına izin vermiyoruz. Biz kısır gündemlerin peşine düşmüyoruz. 

Enerji alanında müjdeler dolu bir bereketli yıl yaşadık. Doğalgaz keşifleri ülkemizin gerçek potansiyelini ortaya koymuştur. 

Bor madenine özel önem veriyoruz.  Hemen her alanda bor madeninden istifade ediliyor. Bor minerallerinin kullanım yelpazesini daha da genişletmeyi planlıyoruz.

Türkiye'nin yer altı kaynaklarından uzun yıllar boyunca yeterince istifade edememesinin sebebi bu yönde attığı adımların sabote edilmesidir.

Tesisimizin tam kapasite devreye girmesiyle, yerli lityum üretiminde kullanılacaktır. Yerli lityum üretimi yüksek teknolojik ürünlerdeki yerlilik oranını da artıracak."

Sayfa Yükleniyor...