Son dalgada rektörler gözaltında

Ergenekon'da son operasyonun hedefi Başkent Üniversitesi rektörü ve Kanal B'nin sahibi  Mehmet Haberal, ÇYDD Başkanı Türkan Saylan, Erol Manisalı, Fatih Hilmioğlu ve Mustafa Yurtkuran oldu. Kanal B, ÇYDD ve ÇEV şubeleri de arandı.

13.04.2009 - 09:09

Son dalgada rektörler gözaltında

Ergenekon soruşturmasının 12'nci dalgasında, Ankara ve İstanbul başta olmak üzere birçok ilde 43 kişi gözaltına alındı. Zanlılar, İstanbul'a getirilmeye başlandı.


29 olan gözaltı sayısı, Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Metin Öztürk, eski Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran ve eski 19 Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ferit Bernay'ın da İstanbul'a getirilmesiyle 32'ye yükseldi.

Ankara'da Başkent Üniversitesi'nin kurucusu ve rektörü, Başkent Hastanesi'nin ve Kanal B Televizyonu'nun sahibi Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın evinde ve Kanal B televizyonunda arama yapıldı. Aramaların yapıldığı bir diğer adres Başkent Üniversitesi Rektörlüğü ve Kızılcahamam'daki Patalya Otel'di.

Prof. Haberal'ın bilgisayar ve evraklarına el konuldu ve Kanal B'deki bilgisayarların hard diskleri kopyalandı.

Yaklaşık 2 saat süren aramanın ardından Haberal evinden çıkarılırken evin bulunduğu sokakta toplanan Başkent Üniversitesi çalışanları ve öğrencileri tarafından alkışlandı. MHP Ankara Milletvekili Deniz Bölükbaşı'nın da Haberal'ın evinde olduğu öğrenildi.

Kanal B Haber Müdürü Metin Kayıhan, Haberal'ın evinde yaşananları şöyle anlattı:

"Arama saat 07.00 gibi başladı, 09.00 gibi sona erdi. Evdeki her nokta arandı. Bahçe de arandı.
Polisler çok kibardı, sayın Haberal gayet rahattı. Prof. Dr. Haberal polislere bugün bakması gereken ameliyatlı hastaları olduğunu söyledi. Haberal'ın bir sağlık sorunu yok."

Adli Tıp'taki sağlık kontrolü tamamlanan Prof. Mehmet Haberal, gözaltı sonrası ilk açıklamasında "Yapılanlar Atatürk cumhuriyetine yakışmıyor" dedi.

Ankara'daki işlemleri biten Prof. Dr. Mehmet Haberal, İstanbul'a götürüldü. 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Esenboğa Havalimanı'na gelerek Haberal'a geçmiş olsun dileklerini iletti.

KANAL B ARANDI
Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın sahibi olduğu Kanal B televizyonunda da arama yapıldı. Arama sürerken televizyonun yayın akışını sürdürebilecek sayıda binaya çalışan alındı.

Kanal B televizyonunun da içerisinde bulunduğu Başkent Üniversitesi Kampüsü'ne gazeteciler alınmadı. Televizyondaki bilgisayarlar ve hard disklere el konulduğu görüldü.

Rektörlük önünde toplanan öğrenci ve üniversite çalışanları, aramalar sırasında protesto gösterisinde bulundu.

''Türkiye laiktir laik kalacak'', ''Mustafa Kemal'in askerleriyiz'', ''Haberal'a uzanan eller kırılsın'', ''Genciz, Türküz, Atatürkçüyüz''  şeklinde slogan atan öğrenci ve çalışanlar, Türk bayrağı açtı, 10. Yıl Marşı ile İstiklal Marşı'nı okudu.

Saatlerce süren arama sonunda çok sayıda CD, kitap ve çeşitli dokümanlar kutulara yerleştirilerek mühürlendi.

Elde edilen belge ve dokümanların İstanbul'a gönderileceği öğrenildi.

İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ GÖZALTINDA
Son dalgada gözaltına alınan bir diğer isim eski İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu oldu.

Ankara'da Çankaya Birlik Mahallesi'ndeki evinde gözaltına alınan Prof. Dr. Hilmioğlu, sağlık kontrolünden geçirildikten sonra adliyeden ayrılırken basın mensuplarının ısrarlı sorularına yanıt vermedi.

Sağlık kontrolünden geçirilen Hilmioğlu, direkt havaalanına götürülerek İstanbul'a gönderildi.

TÜRKAN SAYLAN'IN EVİ VE ÇYDD ŞUBELERİ
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) genel merkezi ve şubeleriyle, başkanı Türkan Saylan'ın evinde de arama yapıldı.

Prof. Türkan Saylan'ın İstanbul Arnavutköy'deki evinde arama öğle saatlerinde sona erdi.

Beyoğlu Şişhane Evliya Çelebi Mahallesi Şimal Sokak'taki ÇYDD Genel Merkezi'ne de sabah erken saatlerinde gelen polis, derneğe giriş ve çıkışları kapattı. İstanbul'da Anadolu yakasında da arama vardı. ÇYDD'nin Kadıköy, Üsküdar, Ataşehir, Pendik, Erenköy, Maltepe ve Kartal şubeleri de arandı.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin İzmir, Adana, Çukurova, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Kars, Van, Şanlıurfa ve Trabzon şubelerinde de arama yapıldı.

Aramalar, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görevli Van ÇYDD Yönetim Kurulu Üyesi Prof.Dr. Ayşe Yüksel'in iş yeri ve evinde de sürdü.

ÇYDD Pendik Şubesi Başkanı Şeyda Eşsiz de gözaltına alındı.

ÇYDD şubelerindeki aramalarda polis bazı evraklara, CD ve bilgisayarlara el koydu.

TİJEN MERGEN DE GÖZALTINDA
Doğan Holding İcra Kurulu Üyesi ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'yle birlikte "Baba Beni Okula Gönder" kampanyasını yürüten Tijen Mergen de bugünkü operasyonda gözaltına alındı.

PROF. EROL MANİSALI GÖZALTINA ALINDI
İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nden emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Erol Manisalı'nın Beşiktaş 1. Levent Sümbül Sokak'taki evinde polislerce başlatılan arama çalışması 6 saat sürdü ve 14.40 sıralarında tamamlandı.

Manisalı'nın evinden önce 2 çuval içinde evrak ve bir valiz çıkartıldı.

Gözaltına alınan Prof. Dr. Manisalı polis otomobiliyle İstanbul Emniyeti'ne götürüldü.

ÇEV'DE ARAMA
Çağdaş Eğitim Vakfı Genel Merkezi ile başkanı Gülseven Yaşer'in evi de arama yapılan yerler arasında yer aldı.

POLİSLER PROF. YURTKURAN'IN EVİ VE BÜROSUNDA
Son operasyonda arama yapılan yerlerden biri de Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkan Vekili ve Eski Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran'ın eviydi.

Prof. Yurtkuran'ın Bademli Mahallesi 23. Sokak'taki evine sabah saat 06.30'da gelen İstanbul ve Bursa polisi, 3 katlı evi aramaya başladı. Aramada Yurtkuran'ın koleksiyonunda bulunan çok sayıda av tüfeği ve tabancayı polis tek tek inceledi. Ayrıca, Yurtkuran'ın yanı sıra eşi ve çocuğuna ait bilgisayarlar da ekipler tarafından incelendi.

Yerel seçimlerde CHP'den Bursa Büyükşehir Belediye Başkan adayı olan Sena Kaleli, Prof. Yurtkuran'ın evinin önüne geldi. Sena Kaleli, Prof. Yurtkuran ile görüşemedi.

Yurtkuran'ın rektörlük yaptığı dönemde rektör yardımcısı olan Prof. Dr. Erdal Emel ile bazı öğretim üyeleri, CHP Bursa Milletvekili Abdullah Özer, CHP Bursa İl Başkanı Gürhan Akdoğan ve bazı partililer, evin önüne geldi. Abdullah Özer eve girerken, diğerlerinin girişine izin verilmedi.

Bu arada, Yurtkuran'ın talebi doğrultusunda, tansiyon rahatsızlığı bulunduğuna dair özel bir sağlık kuruluşundan alınan rapor eve getirildi. Rapor, evin önünde bekleyen polis ekibine teslim edildi.

Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran'ın Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ndeki odasında da arama yapıldı.

İç Hastalıkları Anabilim Dalı'na bağlı Nefroloji Bilim Dalı'nda görev yapan Prof. Yurtkuran'ın bürosuna gelen ekipler, bir süre ''arama izni'' için gerekli evrakı bekledi.

Daha sonra bir savcı eşliğinde odanın aranmasına başlandı.

Arama sonunda Prof. Mustafa Yurtkuran gözaltına alındı.

POLİS PROF. FERİT BERNAY'İN EVİNDEN 5 TORBA
Eski Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Ferit Bernay'ın evi de arandı.

Prof. Dr. Ferit Bernay'ın OMÜ Kurupelit Yerleşkesi'ndeki lojmanlarda bulunan evine gelen polisler, aram yaptı. Dönem OMÜ Rektörlüğü yapan Prof. Dr. Bernay, halen OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'nde görev alıyor.

Yaklaşık 5 saat süren aramaların ardından gözaltına alınan Prof. Dr. Ferit Bernay, polis nezaretinde evden çıkarılarak ekip otomobiliyle Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

Bernay'ın otomobile bindirilmesi sırasında tedbir alan çevik kuvvet ekipleri Bernay'a yaklaşılmasına izin vermezken, evin önünde toplanan çok sayıda öğretim üyesi de alkışlarla Bernay'a destek verdi. Bu sırada bazı öğretim üyeleri arasında çıkan kısa süreli tartışma büyümeden yatıştırıldı.

Polisin evden, içinde bilgisayar diskleri ve bazı dokümanlar ile CD'ler bulunduğu bildirilen 5 torba çıkardığı görüldü.

GİRESUN ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ GÖZALTINDA
'Ergenekon'' soruşturması kapsamında gözaltına alınan Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Metin Öztürk'a ait 3 bilgisayarın harddiski ile bazı evraka el konuldu.

Öztürk'ün Kale Mahallesi Rektörlük binasındaki odasında saat 12.00 sıralarında arama yapmaya başlayan Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, çalışmalarını tamamladı.

Ekiplerin, Öztürk'ün odasındaki 2 bilgisayardaki harddiskler ile bazı belge ve bilgileri kopyalayarak aldığı belirtildi. Polisin ayrıca Öztürk'ün, Gazipaşa Yerleşkesindeki lojmanında bulunan 1 adet bilgisayarının harddiskine de el koyduğu öğrenildi.

Bu arada, Rektörlük önünde toplanan ve sivil toplum kuruluşları ile akademik personelden oluşan bir grup, Öztürk'ün gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

Burada bir basın açıklaması yapan Giresun Barosu Başkanı Gültekin Uzunalioğlu, Öztürk'ü çok iyi tanıdıklarını belirterek, ''Kendisi gerçekten Cumhuriyetçi, Atatürkçü bir kimliğe sahiptir. Böyle bir soruşturmada yer alması bizleri de üzdü. Türk yargısı en güzel kararı verecek. Kendisinin aklanacağına inanıyoruz. Türkiye bir hukuk devletidir. Sonunda hukukun dediği olacaktır. Suçlu olmayan herkes aklanacaktır'' diye konuştu.

Giresun Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Ömer Adıgüzel de Rektör Öztürk'ün, vatansever bir insan olduğunu ve asla demokrasi dışında bir tutumu olmadığını ifade ederek, ''Böyle bir durumu üzüntü ile karşılıyoruz'' dedi.

Emekli bir asker olan Prof. Dr. Osman Metin Öztürk, 18 Mart 2008 tarihinde Çanakkale Zaferi'nin yıl dönümü nedeniyle üniversitede düzenlenen bir konferansta, Ergenekon sanığı Veli Küçük ile yaptığı görüşmeler nedeniyle kendisinin de Ergenekon soruşturması içine çekilmek istendiğini öne sürmüştü.

68'LİLER BİRLİĞİ GENEL SEKRETERİ GÖZALTINDA
68'liler Birliği Vakfı Genel Sekreteri Namık Kemal Boya da gözaltına alındı.

ARAMA TALEBİ SAVCILARDAN
Gerçekleştirilen arama ve operasyonlar, soruşturmayı yürüten savcıların talebi  ve mahkemenin kararıyla yapıldı.

Aramalar Ceza Muhakemesi Kanunu'nun  (CMK) 250. maddesi uyarınca özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı'nın koordinasyonunda ''Ergenekon'' soruşturmasını yürüten 5  savcının talebi ve özel yetkili mahkemenin kararıyla gerçekleştiriliyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...