Sony'den iTunes'a rakip mağaza

Japon devi, internete bağlanan tüm ürün ve platformlarında kullanılabilecek yeni bir müzik ve film mağazası kurdu.

Haberler 18.10.2010 - 17:06

Sony'den iTunes'a rakip mağaza

ABD ve Avrupa'da büyük cirolara imza atan Apple iTunes müzik ve film mağazasına Sony'den rakip geldi. Firma, Berlin'deki IFA Teknoloji Fuarı'nda Qricocity adlı yeni çevrimiçi müzik ve film mağazasını duyurdu.

Fuardaki tanıtımda yeni hizmetin Playstation 3, Bravia televizyonları, Blua Ray DVD oynatıcıları ve Sony marka kişisel bilgisayarlara sunulacağı belirtildi. Qriocity'den başta sadece film indirilebilecek. Yıl sonuna doğru müzik de eklenecek.

Qriocity ABD'deki kullanıcılara geçen Nisan ayından bu yana isteğe bağlı video hizmeti sunuyordu. Şimdiyse Avrupa'daki kullanıcılar Qriocity'den faydalanabilecek. Yıl sonuna doğru da sisteme milyonlarca şarkı eklenecek.

Sony Avrupa'nın Başkanı Fujio Nishida, 'Sony bir dizi dijital eğlence olanağı sunacak. Buna video, müzik, oyun ve elektronik kitaplar da dahil olacak' dedi.

Bu, Sony'nin dijital müzik piyasasına ilk girme girişimi değil. Şirket 2004'te ABD'de Connect adlı bir hizmet başlatmış, ancak yeterli ilgi görmeyince 2007'de kapatmıştı.

Sony Avustralya ve Yeni Zelanda'da bandit.fm adlı bir müzik hizmeti veriyor. Kullanıcılar belirli bir ücret karşılığında internet üzerinde istedikleri kadar müzik dinleyebiliyor. Amazon'un da dijital film ve müzik piyasasına gireceği yönünde dedikodular var. Sony'nin yeni hizmetiyle ilgili ayrıntılar ve ücretleri daha sonra duyurulacak.

Sayfa Yükleniyor...