Haluk Koç: Sorun yoksa çözüm süreci niye var

CHP Sözcüsü Haluk Koç, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a "Kürt sorunu yok" ve "Türkiye anonim şirket gibi yönetilmeli" sözleri üzerinden yüklendi.

ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 16.03.2015 - 20:38

Haluk Koç: Sorun yoksa çözüm süreci niye var

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Bu ülkede Kürt sorunu yok" sözleri siyasetin tartışma konusu oldu.

Konuyla ilgili açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, Erdoğan'a "Madem sorun yok çözüm süreci niye var?" sözleriyle karşılık verdi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), toplantısı devam ederken açıklamalarda bulunan Koç, "Bu sözler gerçekte Tayyip Erdoğan'ın samimi sözleridir. Kimse bunun seçim taktiği olduğunu falan olduğunu söylemesin. Bu, şu andaki Cumhurbaşkanının belki de zihninin en açık olduğu alanın dışa vurumudur" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın Kürt yurttaşları "biz ve onlar" diyerek ayırdığını, bunun da baştan sona ayrımcı bir nefret söylemi olduğunu iddiasında bulunan Koç, şöyle konuştu:

"Madem sorun yok çözüm süreci niye var? Peki çözüm Süreci ne Erdoğan mantığıyla gidiyorum, madem böyle bir sorun yoksa, çözüm Süreci de yok. Erdoğan, iki gündür bu ülkenin 90'lardan çok aşina olduğu bir söylemi tutturmuş gidiyor. Seçim yaklaştı, farklı bir kimlik koyacak. Eline anketler geliyor muhtemelen.

Giriştiği ve önümüzdeki süreçte kendisini sıkıntıya sokacak bazı söylemlerin önünü alabilmek için şimdi söylemlerinde farklı bir maske takıyor ve farklı ifadelerde bulunuyor. Madem böyle bir sorun yok o zaman iki yıldır CHP'ye dönüp 'bunlar çözüm karşıtı suçlamasını getiriyorsun?' Aklı sıra binbir surat politikasına devam ediyor.

"SÜREÇ TAMAMEN ÇÖPE ATILDI"

Erdoğan, dün itibarıyla zaten olmayan çözüm Süreci'ni tamamen çöpe atmış vaziyettedir. Kürt sorunun çözümü gibi bir dertleri de zaten yoktu, hiçbir zaman da olmadı."

"VAR MI YOK MU?"

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu da eleştiren Koç, "Sayın Davutoğlu, madem başbakansın o zaman sana soralım. Sayın Başbakan cevap ver, böyle bir sorun var mı yok mu?" ifadelerini kullandı.

"AŞ OLSA ÇOKTAN İFLAS ETMİŞTİ"

Erdoğan'ı Türkiye bir anonim şirket nasıl yönetiliyorsa Türkiye öyle yönetilmelidir" sözleri üzerinden de eleştiren Koç, son açıklanan işsizlik verilerine değindi ve "Bu veriler karşısında Türkiye, anonim şirket olsaydı çoktan iflas
etmişti. Son dört yılın rekoru kırıldı. Rakam yüzde 10,9. Yani iş arama umudu olan işsiz sayısı 3 milyon 145 bin kişi. Ey şirket yetkilisi ne haber Bu konuda çıt yok" diye konuştu.

Sayfa Yükleniyor...