Soylu: Elimizdeki DAEŞ'lileri ülkelerine göndereceğiz

İçişleri Bakanı Soylu, "Biz elimizdeki DEAŞ'lıları ister vatandaşlıktan çıkarsınlar ister çıkarmasınlar kendi ülkelerine göndeririz" dedi. Bakan Yardımcısı Çataklı şimdiye kadar 45'i Türkiye vatandaşı 287 DAEŞ'linin yakalandığını açıkladı.

ntv.com.tr 04.11.2019 - 10:29 | Son Güncelleme : 04.11.2019 - 11:08

Soylu: Elimizdeki DAEŞ'lileri ülkelerine göndereceğiz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yakalanan DAEŞ'lilerin durumuna ilişkin açıklama yaptı. 

Soylu, "İstenen şey yakalanan DAEŞ'liler yakalandıkları yerde yargılansın. Bunu kabul etmek mümkün değildir. Elimizde olanları ülkelerine göndereceğiz ama dünya yeni bir metod belirledi, vatandaşlıktan çıkartalım.

Diyorlar ki bunlar bulundukları yerde yargılansın. Bu da yeni bir uluslararası hukuk herhalde. Terörizm konusunda yeni bir içtihat ortaya koyuyorlar. Bunu kabul etmek mümkün değildir. Biz elimizdeki DEAŞ'lıları ister vatandaşlıktan çıkarsınlar ister çıkarmasınlar kendi ülkelerine göndeririz." dedi. 

"ŞU ANA KADAR 287 DAEŞ'Lİ YAKALANDI"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yardımcısı İsmail Çataklı yakalanan DAEŞ üyesi teröristlerin sayısını açıkladı. Çataklı, "Şu ana kadar 287 DAEŞ'li şahıs yakalandı. 45 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı 242 yabancı ülke. Türkiyeliler için adli süreç ve rehabilitasyon devam ediliyor.

Yabancı uyruklular güvenliği sağlanmış bölgede. 19 farklı uyruklu görüyoruz. Mülakatlarını müteakip ilgili ülkeler bilgilendiriliyor. Bazen beyanlarla gerçekler arasında farklılıklar oluyor. Kesinleşince ülkelerine haber beriliyor" ifadelerini kullandı.

İMAMOĞLU'NA ELEŞTİRİ

Polis Merkezleri Eğitici Yetiştirme Kursu 2'nci Grup açılış programına katılan Soylu burada da bir konuşma yaptı. Avrupa Parlamentosu'ndaki konuşması üzerinden İBB Başkanı İmamoğlu'nu eleştiren Soylu, "Avrupa Parlamentosu'na gidip, Türkiye'ye gidip şikayet eden ahmağa söylüyorum. Bunun bedeleni bu millet sana ödetecek" dedi. Soylu, şunları ifade etti:

"Bu iş o kadar bedava değil. Yazıklar olsun. Bu milletin sana okuttuğu okula yazıklar olsun. Bu milletin sana verdiği emeğe yazıklar olsun. Birileri eline silah alacak, 9 aylık çocuklarımızı, 11 aylık bebeklerimizi şehit edecek, orada Kürt, Arap ve Türk kardeşlerimizin dükkanını açmasını engelleyecek, çocukların üniversiteye gitmesini engelleyecek, bunu o belediyenin belediye başkanları yapacak, sen de Avrupa Birliği Parlamentosu'na gideceksin veya oradaki belediye toplantısına gideceksin, Türkiye'yi şikayet edeceksin. Yazıklar olsun. Bunları söyleyemeceksek, bunları ifade edemeyeceksek yaptığımız görevin ne anlamı var. Bu kadar ucuz mu bu işler."

Sayfa Yükleniyor...