‘Su şişesini al, okeye gidiyoruz’

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın izinsiz gösteri yapanlar için hazırladığı iddianamede eylemler için “okey oynamak”, molotofkokteyili için “su şişesi” şifrelerinin kullanıldığını belirtti.

09.12.2009 - 13:56

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, Şırnak'ta izinsiz gösteriler düzenleyen 61 sanık hakkında 850 sayfalık bir iddianame hazırladı. İddianamede, kentlerdeki sokak gösterilerini yapanların PKK'nın “Türkiye Meclisi (KCK-TM)'' çatısı altında faaliyet gösteren ''Yurtsever Demokratik Gençlik Meclisi'' üyeleri olduğu saptandı.

Yapılan teknik ve fiziki takipler sonucu, PKK'nın talimatları doğrultusunda faaliyet gösteren yapının, kentte özellikle ''sadık ve eylem yapmaya hazır gençler''i tespit ettiği kaydedildi.

“Yurtsever Demokratik Gençlik Meclisi” (YDGM) üyelerinin, aynı zamanda örgüte eleman da kazandırdığı ve örgüte katılmak isteyen dört kişinin bir kamyonun gizli bölmelerine yerleştirilerek Habur Sınır Kapısı'ndan Irak'a gönderildiği de iddianamede yer aldı.

İddianamede, örgütün, sokak eylemleri öncesi kullandığı ilginç yöntemlere de dikkat çekiliyor. Yapılan teknik takip sonucu örgüt elemanlarının eylem için ''bilardo'', ''düğün'' ve ''okey oynamak''; molotofkokteyli için ''su şişesi''; el bombası için ''kek''; sapanla atılabilecek büyüklükte taş veya misket için ''nohut''; eylem yeri için ''halı saha'', Irak'ın kuzeyi için ''diğer taraf'' ve tabanca için de ''demir'' şifrelerinin kullandığı anlaşıldı.

İddianamede, yapılan incelemelerde merkezi Diyarbakır'da bulunan YDGM tarafından görevlendirilen kişilerin Şırnak'a gelerek il ve ilçelerde örgütlendikleri, gençleri yasa dışı eylemlere teşvik ettikleri, bazen de bu eylemlere bizzat katıldıklarının anlaşıldığı belirtildi.

İddianamede, yapılan tüm eylemlerin terör örgütünün sürece göre değişen talimatlarıyla gerçekleştirildiği bildirilerek, şu ifadelere yer verildi:

''Eylemlerin tamamında terör örgütünün sözde bayrakları ile örgüt elebaşının posterlerinin açıldığı, terör örgütü ve örgüt elebaşı lehine sloganların atıldığı tespit edilmiştir. Örgüt elebaşının avukatları aracılığı ile vermiş olduğu talimat niteliğindeki önerileri müzahir kitle tarafından birer eylem talimatı telakki edilerek yerine getirilmektedir. Eylemlerde çoğu zaman çocuklar ön plana sürülmektedir. Eylemler festival, etkinlik, konser ve basın açıklaması görünümünde yapılarak asıl amacı gizlenmektedir. Yapılan tüm eylemlerin amacı, müzahir kitleyi zinde tutup, eylemsellik sürecini üst seviyede muhafazasını sağlamaktır. Eylemlerle özellikle örgüt elebaşının serbest bırakılması hedeflenmektedir.

EYLEMCİ GRUP 15-25 YAŞ ARASINDA
Yapılan silahlı ve bombalı eylemlerin amacı, bölgede korku ve paniğin devam etmesi, kaos ortamının sürmesi ve bu sayede halk üzerinde baskı oluşturulması, devlet güçlerinin zafiyet içerisinde olduğunun gösterilmesidir. Eylemlerde bayrak açan, slogan atan, güvenlik güçlerine taşlı ve molotoflu saldırıda bulunan şahısların 15-25 yaş aralığındaki gençler olduğu gözlenmektedir. Eylemci genç grubun örgütlü bir yapı içerisinde hareket ettiği, terör örgütünün gençlik yapılanması içerisinde oldukları, terör örgütünün merkezi gençlik örgütlenmesi içerisindeki şahıslar tarafından yönlendirildikleri, denetlendikleri, konumlarının belirlendiği anlaşılmaktadır.''

Bu arada örgütün Türkiye Meclisi yapılanmasına yönelik bir çok ilde yapılan operasyonlarda 100'ün üzerinde kişi gözaltına alınmıştı. Söz konusu şahıslarla ilgili soruşturmalar devam ederken, davaların önümüzdeki günlerde açılması bekleniyor.

"Terör örgütü üyesi olmak, örgüt adına suç işlemek''le suçlanan 61 sanık hakkında, 28 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...