'Suç Bilimi' NTV'de başlıyor

NTV, suçla bilimsel mücadeleyi anlatan 13 bölümümlük çarpıcı bir BBC belgeselini, NTV Belgesel Kuşağı’da ekrana getiriyor. İlk bölüm bu gece saat 23.00'te NTV'de.

13.05.2011 - 18:35

'Suç Bilimi' NTV'de başlıyor

Adli tıpın ortaya çıkışı ile birlikte polis ve suç failleri arasındaki mücadele hiç olmadığı kadar taktiksel ve komplike bir hale gelmiştir. Adli tıp, çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük bir deri örneği, bir parça sıçramış kan ve bir kumaş dokusu ile polisin suçlunun kimliğini ortaya çıkartmasını sağlar. Ancak bu teknikler ilk göründükleri gibi hatasız mıdır? Bazen nasıl olur da masum biri suçlu bulunabilir? Suçlular bazen nasıl ceza almadan kurtulur?

Patlayıcılar ve yangın çalışmalarından dişçilik, DNA veya kan analizlerine birçok ipucu suç mahalinde kalır ve çeşitli formlara bürünerek polisin görünüşte açıklanamayan bazı kazaları anlamasını sağlar.

30’dan fazla kadının cinayetinden sorumlu olan Amerikalı seri katil Ted Bundy’nin mahkum edilmesine neden olan bir kurbanın üzerindeki diş izleri olmuştur. Ve kan izleri polisin Florida’da bir mobilya mağazında yaşanan saldırıyı ortaya çıkarmasını sağlamıştır. Hayatta kalan tek kurbanın kendini vurmadan önce ailesini ve bir işçiyi öldürmesi onun da yaralı gibi görünmesine neden olmuştur.

Bu 13 bölümlük belgesel, ilk ortaya çıkışından son zamanlardaki tekniklere kadar adli tıp biliminin tarihine odaklanıyor. Her bölüm ünlü ve çözülemez görülen suçları spesifik bir metodla inceliyor ve adalete yardımcı oluyor.

1. Bölüm: Kundakçılar
Belgeselin 1. Bölümü “Kundakçılar” konu başlığı ile ekrana gelecek. Katiller patlayıcıları ve yangını severler çünkü ikisi de kurbanı ve failin geride bırakabileceği herhangi bir izi yokederler. En azından birçoğu bu şekilde düşünür.

Bunları biliyor muydunuz?
DNA belirleme kusursuz değildir – tek yumurta ikizlerinda aynı DNA tespit edilmiştir. Son araştırmalar bedeninde iki farklı DNA taşıyan kimeraların varlığını ortaya çıkarmıştır. Sonuç olarak olay yerindeki DNA ile suçu işlemiş dahi olsa şüpheliden alınan DNA eşleşmeyebilir.

Parmak izi ilk kez 1905 yılında Londra’nın güneydoğusunda yaşanan bir cinayet vakasında kullanılmıştır.

Suç Bilimi, Cuma 23:00, tekrarı C.tesi 00:30 ve Pazar 14:15’de.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...