Süleymaniye tablosu 1.3 milyon sterline satıldı

Ünlü ressam Paul Signac'ın 'Süleymaniye' adlı tablosu, müzayede evi Sotheby's'in Londra'da düzenlediği açık artırmada, 1 milyon 385 bin sterline satıldı.

Anadolu Ajansı 18.06.2009 - 13:43

Süleymaniye tablosu 1.3 milyon sterline satıldı

Empresyonist ve modern sanat müzayedesinde, Fransız ressam Paul Signac'ın 'La Suleimanie' (Süleymaniye) adlı, tuval üzerine yağlıboya tablosu, rekor fiyattan alıcı buldu.

1907 tarihi taşıyan, Haliç ile Süleymaniye Camii'nin canlandırıldığı tablonun, 1.2-1.8 milyon sterlin arasında bir fiyatla alıcı bulması bekleniyordu.

Açık artırmaya telefonla katılan ve ismi açıklanmayan bir kişi tarafından alınan tablo, müzayedede satışa çıkarılan 27 eser arasında, 1 milyon sterlin sınırını aşan nadir eserlerden biri oldu.

Müzayede evinin yetkililerinden Helena Newman, tabloya ödenen miktardan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, müzayede öncesinde de esere büyük bir ilginin olduğunu ve verilen paranın, bu konuya gösterilen önemi sergilediğini söyledi.

PICASO VE MONET
Aynı müzayedede satışa çıkan, Pablo Picasso ve Claude Monet'nin tabloları da beklenenin üzerinde fiyatlara satıldı.

Müzayedede, Picasso'nun ''Homme L'epee'' isimli, 1969 tarihli yağlıboya tablosu 7 milyon sterline satılırken, ''Nu Debout'' isimli 1968 yılına ait tablosu da 4.3 milyon sterline telefonla katılan alıcının oldu.

Bir diğer ünlü ressam Monet'in 1885 yılı imzalı ''Route De Giverny En Hiver'' isimli tablosu ise 3.4 milyon sterlinden alıcı buldu.

Sanatseverlerin yoğun ilgi gösterdiği müzayedede, 383 kişi salondaki artırmaya katılırken, 76 alıcı da internet ve telefon aracılığıyla eserleri almak için yarıştı.

1904 yılından itibaren Avrupa'yı gezmeye başlayan, bu süre içinde Venedik, Rotterdam ve Londra gibi kentlerde çalışmalar yapan Fransız ressam Paul Signac, 1907 tarihinden itibaren de İstanbul'da çalışmaya başladı. Gezdiği liman kentleri içinde İstanbul'a özel bir önem veren Signac, tablolarında fırça darbeleriyle mozaik havası yaratmasıyla tanınıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...