'Sulukule tarihi' zarar görüyor

Kentsel yenileme kapsamında boşaltılan Sulukule bu kez arkeolojik kazıya evsahipliği yapacak. Kazılar sona erene kadar da bölgede yapılaşma olmayacak. Ancak bir sorun var...

Haberler - NTV Haber 27.04.2010 - 14:37

'Sulukule tarihi' zarar görüyor

Tarihi yarımadanın bir parçası olan tarihi ve kültürel sit alanı Sulukule'de bölgedeki evlerin yıkımın ardından boşalan 90 bin metrekarelik alanda toki konutlarının inşa edilmesi planlanıyordu.

Ancak Yenileme Kurulu'nun alanda arkeolojik kazı yapılması gerektiğine yönelik kararıyla, çalışma sonuçlanıncaya kadar yapılaşma olmayacak. Çünkü alanda daha önce yapılan moloz harfiyatının yüzeyde bulunan tarihi eserlere zarar verdiği belirtiliyor. Arkeoloji Müzesi, alan üzerinde kazı çalışmalarını sürdürüyor.

Sanat tarihçisi Derya Nüket Özer, Sulukule'nin, tarihi zenginlik potansiyeli nedeniyle arkeolojik sit alanı olarak değerlendirilmesi gerektiğini ve böyle bir durumda inşaatın devam edemeyeceğini söylüyor. Özer'e göre, alanda yeni buluntulara rastlamak da mümkün.

Arkeoloji Müzesi çalışmalarına Mart itibariyle başladı. Ancak Derya Özer, inşaat şirketinin, uygulama projesi Yenileme Kurulu'nca onaylanmadan moloz harfiyatı yaptığını ve kaldırılan moloz yığınları arasında büyük olasılıkla Bizans döneminden kalma duvar parçalarının olduğunu öne sürüyor.

Yenileme kurulu, bölgeye ilişkin kararı Arkeoloji Müzesi'nin çalışmasının ardından verecek.

Sayfa Yükleniyor...