Bu yıl doğaya 30.000 sülün salınacak....
Geçmiş dönemlerde padişah sofralarının vazgeçilmezleri arasında yer alan sülünlerin neslinin devamı için Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Samsun’a gelenleri dev sülün heykeli ile karşılıyor...

Samsun'da Çevre ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'ne bağlı Samsun Sülün Üretme İstasyonu'nda yetiştirilen yaklaşık 30.000 sülün doğaya salınmak üzere çeşitli illere gönderilecek.

''Doğal Yaşamı Sülünle Destekleme Programı'' kapsamında yürütülen çalışmalarda, Samsun'daki istasyonda her yıl artan oranda sülün üretimi başarıyla gerçekleştiriliyor. İstasyonda bu yıl üretimi yapılan 30.000 sülünden yaklaşık 25.000'ini doğaya salınmak üzere Bartın, Giresun, Artvin, Kastamonu ve Karabük'e gönderilmesi planlanıyor,kalan 5000 sülün ise Samsun'un Terme ilçesindeki Gölardı Yaban Hayatı Koruma Sahasına bırakılacak.

Samsun Çevre ve Orman İl Müdürü Ömer Albayrak, son 12 yılda Samsun'daki istasyonda üretilen yaklaşık100.000 dolayındaki sülünün doğaya bırakıldığını söyledi. Sülün neslini çoğaltmak için yürütülen çalışmalarda Samsun olarak oldukça başarılı çalışmalar yaptıklarını ifade eden Albayrak, doğal yaşam şartları altında çoğalmaları için yürütülen sülün üretiminin Samsun'un yanı sıra Bursa ve İstanbul'da da devam ettiğini kaydetti.

Anavatanı Batı Anadolu olan sülünler, dünyada sadece Türkiye, İran, Orta Asya ülkeleri, Moğolistan, Çin, Kore ve Japonya'da doğal yaşamlarını sürdürebiliyor. Türkiye'de ise özellikle Samsun'un Çarşamba ilçesinden başlayan kıyı şeridini takiben Kızılırmak Deltası ve Sinop dolayları ile Ünye ilçesinin Akçay ve Çürükceviz Deresi yöresini yaşama bölgesi olarak seçen sülünlerin, geçmiş dönemlerde padişah sofralarının vazgeçilmezleri arasında yer aldığı belirtildi.