Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İstanbul'daki saldırıya ilişkin açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul'daki bombalı saldırının Suriye kökenli bir canlı bomba tarafından gerçekleştirildiğini söyledi.

ntv.com.tr 12.01.2016 - 13:32 | Son Güncelleme : 12.01.2016 - 16:48

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İstanbul'daki saldırıya ilişkin açıklama

İstanbul'daki bombalı saldırının Suriye kökenli bir canlı bomba tarafından gerçekleştirildiği bildirildi.

Açıklama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan geldi.

Beştepe'deki Büyükelçiler Konferansı'nda konuşan Erdoğan, "İstanbul'da Sultanahmet Meydan'ında meydana gelen ve Suriye kökenli bir canlı bomba saldırısı olduğu değerlendirilen terör olayını esefle kınadığımı belirtmek istiyorum" dedi.

Saldırıda 10 kişinin hayatını kaybettiğini söyleyen Cumhurbaşkanı, "Bunlar yerli, yabancı. Yarım saat, bir saat içinde açıklanacak. Patlamada hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diliyorum, yaralananlara acil şifalar diliyorum" diye konuştu.

"Bu hadise, bir kez daha terör karşısında tek yürek olmamız gerektiğiniz göstermiştir" diyen Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye'nin kararlı ve ilkeli duruşu devam edecektir. Bizim için adı veya kısaltması ne olursa olsun, birbirlerinden farkları yoktur. Bu bölgede faaliyet gösteren tüm terör örgütlerinin ilk hedefi Türkiye'dir. Çünkü Türkiye bunların hepsiyle aynı kararlılıkla mücadele yürütmektedir." 

"AYDIN MÜSVEDDELERİ..."

Erdoğan konuşmasında, Güneydoğu'daki terör olaylarıyla ilgili yayımlanan bildiriye imza atan bin 128 akademisyene de sert ifadelerle yüklendi.

"Bugün Türkiye'nin sorunu dünyada pek çok ülkenin de bizar olduğu terör sorunudur, Kürt sorunu değilidir. Kendimizi aldatmayalım. Bunu çok iyi anlatmamız lazım. Ama bu aydın müsveddeleri, ne yazık ki kalkıp devletin bir katliam yaptığından bahsediyor" diyen Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

"Ey aydın müsveddeleri siz karanlıksınız, karanlık. Aydın falan değilsiniz. Sizler ne Güneydoğu'yu, ne Doğu'yu buraların adresini bilemeyecek kadar karanlıksınız ve cahilsiniz. Ama oraları bizler kendi evimizin yolu, adresi gibi çok iyi biliriz.

"İHLALİ YAPAN DEVLET DEĞİL, TERÖR ÖRGÜTÜ"

Terör örgütünün eylemleri yüzünden bölgede yaşayan milyonlarca vatandaşımızın hak ve özgürlükleri ihlal ediliyor ama bu ihlali yapan devlet değil, terör örgütünün ta kendisidir.

"TÜRKİYE'DE KÜRT SORUNU YOK"

Türkiye'nin Kürt vatandaşlarıyla hiçbir sorunu yoktur. Yani, Türkiye'de 'Kürt sorunu' diye bir mesele yoktur. Her kesim gibi Kürt kardeşlerimizin kendilerine, yaşadıkları yerlere mahsus sıkıntıları olabilir. Bunları oturur, kendileriyle konuşur, çözeriz.

YABANCI AKADEMİSYENLERE DAVET

Sözde akademisyenler bildirisine imza atan, isimleri bizden ama zihinleri bize yabancı tipleri bir kenara bırakıyorum. Sizden de şimdi bu konuda özellikle bir gayret istiyorum. Bu şekilde düşünen yabancı akademisyenlere benim bir teklifim var, ben kendilerini Türkiye'ye davet ediyorum. Buyursunlar Türkiye'ye gelsinler, öyle kuru kuruya imza atmakla olmaz. Gel Türkiye'ye. A'dan Z'ye Güneydoğu'da, Doğu'da bütün bu bölgelerde ne oluyor, ne bitiyor bunları müdellel olarak biz kendilerine anlatmaya hazırız.

Türkiye'deki sorunlar devlet tarafından hukukun  çiğnenmesi mi, terör örgütü tarafından hakların çiğnenmesi mi, görsünler. Ülkemize gelsinler, bölgeyi gezdirelim. Türkiye açısından terör meselesi ortadan konuşulacak bir mesele değil.

"TÜRKİYE'NİN MUHATABI DEĞİLLER"

Bölgedeki operasyonlar Kürt kardeşlerimizin geleceğini garanti altına almaya yönelik. Kendilerine akademisten diyen güruh Türkiye'nin muhatabı değildir. Türkiye son terörist silah bırakana kadar mücadeleyi sürdürecektir."

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan diğer başlıklar şöyle:

Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere terör örgütü ve müzahir kuruluşlarının etkinliği olan yerlerde, biz de devlet olarak çok daha güçlü bir çalışma ortaya koymak mecburiyetindeyiz. Meydanı terör örgütüne, bölücülere, yıkıcılara bırakmamalıyız.

"BİZİM KADAR BEDEL ÖDEYEN VAR MI?"

Dünyada DAİŞ denilen terör örgütüyle Türkiye'den daha kararlı bir şekilde mücadele yürüten ve bizim kadar bedel ödeyen başka bir ülke var mıdır? Aynı şekilde bölücü terör örgütüyle mücadelemizi de kararlılıkla ve fedakarlıkla yürütüyoruz.

"RUSYA BUTİK SURİYE KURMA GAYRETİNDE"

Rusya, DAİŞ'le mücadelede değildir. DAİŞ'e karşı bir mücadele vermemektedir, tam aksine Rusya şu anda Lazkiye ve çevresinde butik bir Suriye devleti kurmanın gayretiyle kendine mekan hazırlamaktadır ve oradaki bizim soydaşlarımızı, Türkmen kardeşlerimizi vurmaktadır, vurmaya devam etmektedir.

İRAN'A TEPKİ

Mezhep temelli ayrışmaları çatışmaya dönüştüren tavrıyla İran, yeni ve tehlikeli bir sürecin fitilini ateşlemeye çalışıyor. İran'ın Suudi Arabistan ve Körfez ülkeleri ile ilişkilerini bilinçli olarak gerginleştirmesi bu stratejinin bir parçasıdır.

"EN KÜÇÜK MÜSAMAHAMIZ YOK"

Milli Güvenlik Kurulumuz tarafından da ülkemiz aleyhine çalışan bir terör örgütü olarak tescil edilip faaliyetleri izlenen bu şer şebekesi konusunda en küçük bir müsamahamız yoktur. Siz kıymetli büyükelçilerimizin, görev yaptığı ülkelerde bu yapının tüm faaliyetlerini yakından takip ettiğine, gerekli müdahaleleri hızla ve eksiksiz şekilde yerine getirdiğine inanıyorum."

Sayfa Yükleniyor...