Suriye sınırına iki Türk uçağı havalandı

Suriye helikopterinin sınıra 1.5 kilometre kadar yaklaşmasıyla, iki Türk jeti sınırda uçuş yaptı.

12.10.2012 - 14:25

Suriye sınırına iki Türk uçağı havalandı

Ankara-Şam gerginliği sürerken sınırda sıcak gelişmeler yaşanıyor.

Bir Suriye helikopterinin Suriye sınır kenti Azmarin'i bombalamasının ardından iki Türk jeti Türkiye-Suriye sınırında uçuş yaptı.

Edinilen bilgilere göre, Suriye'ye ait helikopter sınıra 1.5 kilometre kadar yaklaştı. Türkiye sınırını ihlal etmeyen helikopter Azmarin'i bombalamaya devam etti. Bunun üzerine güvenlik gereği Türk savaş uçakları sınırda uçtu.

Sınırdaki unsurların tehdit algılanarak, uçakların kalkmasına yönelik uygulama 1971'den bu yana Türkiye'nin gündemindeydi ancak kullanılmıyordu. Sınıra 5 km yaklaşılınca uçaklar kalkıyor.

ŞİDDETLİ ÇATIŞMALAR YAŞANIYOR
Suriye güvenlik güçleri ile Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad karşıtı muhaliflerin yoğun olarak bulunduğu Azmarin kenti ve çevresindeki yerleşim birimlerinde hafta başından bu yana şiddetli çatışmalar gerçekleşiyor.

Dün çevre tepelerden kente top mermileri atılırken, kentte hoparlörle isyancılara teslim olması çağrısında bulunulduğu Türkiye tarafından duyuluyordu. Anonsta teslim olunmaması halinde hava saldırısının başlayacağı uyarısı yapılmıştı.

Suriye sınırında son bir aydır şiddetlenen çatışmalarda Türkiye tarafına birçok kez top mermisi düşmesi sonucu tansiyon her geçen gün yükseldi.

Akçakale'de 5 kişinin hayatını kaybetmesi sonrasında artan gerilim, Rusya'dan Suriye giden uçağın Ankara'da indirilmesiyle yeni bir boyut kazandı.

Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, önceki gün 5 kişinin hayatını kaybettiği Akçakale'ye yaptığı ziyarette, Suriye’ye anında karşılık verildiğini belirterek, "Devam ederse daha şiddetlisini yapacağız" açıklamasını yapmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...