Dünyanın en yaygın akıllı telefon işletim sistemi Symbian’ın kaynak kodları (yazılım metni) üçüncü şahıs ve kuruluşlara açıldı. Artık isteyen kodları alıp kendi ihtiyacına ve istediği donanıma uygun olarak modifiye edebilecek.

İlişkili Haberler


Symbian Foundation tarafından yapılan açıklamada, 2008 yılından beri üstünde çalışılan açılma işleminin bugüne kadar bilişimde yaşanan en geniş kapsamlı kaynak açma eylemi olduğu belirtildi.

Kurum, bugüne kadar farklı firmalarca satılan Symbian yüklü cihaz sayısını da 330 milyon olarak açıkladı.

Finlandiyalı iletişim devi Nokia, Symbian Foundation’ı 2008’de satın almış ve üçüncü şahıs geliştirmelerinden yararlanma adına sistemi ‘açık kodlu’ hale getirme işlemi başlatmıştı.

Yazılım, tüm bilgileri açılmadan önce, sadece kurum üyesi olan Nokia, AT&T, LG, Motorola, NTT Docomo, Samsung, Sony Ericsson, STMicroelectronics, Texas Instruments ve Vodafone firmalarınca kullanılabiliyordu.

Kodların açılmasından sonra isteyen firma veya kişi, yazılım üzerinde kendi amaç ve ihtiyacına uygun olarak değişiklik yapabilecek ve cihazlarında kullanabilecek. Sistem bu şekilde hem cihaz üreticileri hem de modifiye sistemler için uygulama üreten firmalar tarafından serbestçe kullanılabilecek.

Symbian’ın milyarlarca dolar değerinde olduğu söylenen işletim sistemini açması, Apple iPhone ve Google Android işletim sistemlerinin kızıştırdığı rekabet ortamında elini güçlendirme amacı taşıyor.

AÇIK KAYNAK KODU NE DEMEK?

Kaynak kodları, yani bir yazılımın metni ve dili, genel kural olarak geliştiren firma veya kişinin malıdır ve gizlidir. Bunlar fikir ve sanat eserleri ve patent yasalarına tabidir.

Ancak bazı firma ve kurumlar, özellikle geniş kullanımı bulunan, hayati yazılımların başka yaratıcı kişi ve kurumlarca geliştirilmesi, maliyetlerin düşmesi veya teknolojik gelişime katkı gibi nedenlerle yazılımın kaynak kodlarını serbest bırakır. İşte bu tür yazılımlara 'açık kaynak kodlu' yazılım denir.

Bu tür yazılımların ayırt edici özelliği kullanıcıya yazılımı değiştirme özgürlüğü sağlamasıdır. Açık kaynak kod dünyası, yeni yazılım üretme biçimlerine ve yeni iş modellerine de kapı açar.

Dünyanın her tarafından bilişim uzmanlarınca imece yöntemi ile endüstri standartlarında geliştirilen açık kaynak kod yazılımları, insanlığın ortak malı sayılır. Ancak bazı firmalar, yazılımın amacından aşırı derecede saptırılmaması için kısmi gizlilik de uygulayabilir.