Taksim bombasının şifresi klipte

Taksim'de üzerindeki bombayı patlatan Vedat Acar'ın Kandil'de çekilen fotoğraflarının ortaya çıkmasının ardından polis saldırı emrinin Roj TV'deki bir türkünün klibiyle verildiğini belirledi.

04.11.2010 - 08:32

Taksim bombasının şifresi klipte

Gazetelere yansıyan haberlere göre, İstanbul Taksim Meydanı'nda geçtiğimiz hafta sonu intihar saldırısını düzenleyen Vedat Acar'la ilgili bilgiler netleşiyor.

2004 yılında PKK’ya katılan Vedat Acar, Behçet hastalığı nedeniyle kamplarda diğer militanlar kadar askeri eğitim alamadı, bu nedenle daha çok geri hizmet işlerinde ve örgütün yöneticilerinin özel hizmetinde görevlendirildi.

Örgüt tarafından tedavi amacıyla İstanbul’a da gönderilen Acar, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde bir süre tedavi gördü ancak tam olarak iyileşemedi. 21 Mart Nevruz kutlamalarından sonra tekrar dağ kadrosuna katılan Acar, bu kez canlı bomba olmak istediğini örgüte bildirdi.

9 Ekim tarihinde bombalarla birlikte İstanbul'a gelen ve Şirinevler'de ağabeyi Serhat Acar'ın kimliğiyle bir daire kiralayan Acar'ın ev sahibinden ilk isteği bir uydu istemek oldu.

Canlı bombanın bu isteğini öğrenen polis,  son bir ay içerisinde yakalanan teröristlerin ifadelerini yeniden incelemeye aldı ve metropol eylemlerinde, teknik takibe takılmamak için teröristlere eylem talimatının televizyon ve radyo yayınlarındaki şifreli mesajlarla verildiğini belirledi. Canlı bombanın evinde inceleme yapan polis Roj TV izlemek için uydu anteni kurulduğunu tespit etti. Acar'ın da saldırı talimatını Roj TV'de yayınlanan bir müzik klibindeki şifreyle aldığı saptandı. Polis şimdi Roj TV ve Mezopotamya Radyo'nun eski kayıtlarını inceleyerek canlı bomba Vedat Acar'ın hangi şifre ile harekete geçtiğini araştırıyor.

TAKSİM’DE KAMERAYA YAKALANDI
İstanbul’da 32 kişinin yaralanmasına neden olan “Derviş Şino” kod adlı canlı bomba Vedat Acar, son bir yıldır Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde tedavi görüyordu. Acar’ın, hastalık nedeniyle sol gözünü kaybettiği ortaya çıktı. Şirinevler’de anahtarı lahmacuncuya bırakarak ayrılan Acar, kanlı eylemini gerçekleştirmeden hemen önce    Taksim’de güvenlik kameralarına böyle yakalandı.

‘DAĞLARIN RENKLİ GERİLLASI’
PKK’nın “Derviş Şino” kod adlı Vedat Acar’ın hastalığını kullanarak örgüt üyelerine yönelik propaganda yaptığı da ortaya çıktı. 2008 yılında örgütün internet sitesi Gündem Online’de Vedat Acar’la yapılmış bir röportaja yer verildi. “Şino, dağların en hiperaktif gerillası” başlıklı haberde şöyle denildi:

“Az rastlanan ‘Behçet hastalığına’ rağmen dağlarda gerillacılık yapıyor. Ve bu dağların en renkli gerillalarından biri Şino...”

DAĞDAN TAKSİM'E ÖLÜM TUZAĞI
- 20 EKİM 2009 İSTANBUL: Canlı bomba Vedat Acar, Kandil ve Mahmur'dan gelen 34 PKK'lının Habur Sınır Kapısı'nda güvenlik güçlerine teslim olduğu 19 Ekim 2009 tarihinden bir gün sonra 20 Ekim günü ilk kez İstanbul'a geldi.
- 22 EKİM 2009 İSTANBUL: Ağabeyi Sedat Acar adına sahte kimlik yaptırdı.
- 26 EKİM 2009 İSTANBUL: Behçet hastası canlı bomba Vedat Acar, sahte kimliğiyle 26 Ekim 2009'da Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'nde muayene oldu.
- 1 ŞUBAT 2010 İSTANBUL: Cerrahpaşa'da tekrar kontrolden geçti.
- 22 MART 2010 DİYARBAKIR: Diyarbakır'da yapılan Nevruz kutlamalarına katıldı. Ağabeyinin adına düzenlenen sahte kimlikle Diyarbakır'da bir otelde kaldı.
- 24 MART 2010 VAN: Acar'ın Nevruz kutlamalarından 2 gün sonra ise Van üzerinden dağ kadrosuna katıldığı tespit edildi.
- 21 EYLÜL 2010 DİYARBAKIR: Bir süre dağ kadrosunda kalan Acar, 21 Eylül 2010'da yeniden Türkiye'ye giriş yaptı. Bir süre Diyarbakır'da kaldı.
- 9 EKİM 2010 İSTANBUL: Bu tarihte yanına aldığı patlayıcılarla birlikte otobüsle İstanbul'a geldiği belirlendi.
- 10 EKİM 2010 İSTANBUL: Bahçelievler'deki evi yine ağabeyinin adına düzenlenmiş sahte kimlikle kiraladı.
- 30 EKİM 2010 İSTANBUL: Taksim Meydanı'na gelerek keşif çalışması yaptı.
- 31 EKİM 2010 İSTANBUL: Roj TV'den aldığı şifreli talimat doğrultusunda Taksim Meydanı'nda saat 10.40 civarında üzerindeki bombayı patlatarak, ortalığı kana buladı ve 32 kişinin yaralanmasına neden oldu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...