Cumhurbaşkanı Erdoğan: Taksim’de miting İstanbul’u felç eder

Taksim Meydanı’nda 1 Mayıs kutlamalarına izin verilmeyeceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Taksim'de mitingi yapmak demek, İstanbul'u adeta felç etmek demek” dedi.

Haberler - Anadolu Ajansı 01.05.2015 - 17:21

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Taksim’de miting İstanbul’u felç eder

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir grup işçiyi Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda kabul etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, özetle şu ifadeleri kullandı: 

"Ben uzun yıllar boyunca siyasetin içinde bulundum. Yaklaşık 40 yıl. Gençlik kollarından genel başkanlığa kadar siyasetin her kademesinde yer aldım. Bu süreçte sayısını hatırlamadığım kadar toplantı ve miting yaptım. Peki bunları nerede yaptık? Devletin ilgili kurumları bize nereyi gösteriyorsa gittik orada yaptık. Bugün Taksim Meydanı'nda bir miting yapmayı hangi siyasi lider, hangi siyasi parti istemez. Ama Taksim Meydanı miting yapmaya uygun bir yer değildir. Taksim'de mitingi yapmak demek, o gün tüm İstanbul'u adeta felç etmek demek. Bir de güvenlik sorunu var. Artık metrosuyla, her şeyiyle orası halkımızın, turistiyle, vesairesiyle bir hareket merkezi.

Kendine güveniyorsan git belirlenen meydanlarda miting yap. Bu meydanlarda hiçbir yerin zarar görmesi de söz konusu değil. Gidersin, gayet güzel bir şekilde orada toplanıp orada da mitingini yaparsın. Denizden ulaşım var, karadan ulaşım var, metroyla ulaşım var. Bunlardan hangisini istiyorsan. Bakın İstanbul'da şimdi 8 tane yer gösteriliyor. Tabii İstanbul'da arkadaşlarımızın hepsine söyledik, 8 değil 18 yer yapın. Belediye başkanı arkadaşımız, hepsi kendi ilçelerinde en uygun yerleri belirleyip buralarda irili ufaklı miting meydanları yapsınlar. Buralarda zaman zaman eğlenceler de yapılabilir, zaman zaman festivaller de yapılabilir. Bunlar için miting meydanları yapılsın ki vatandaşımız zarar görmesin.

Bu meydanlarda yapılacak kutlama törenlerine gerek valiliğimiz gerek büyükşehir belediyemiz gerekse de ilgili kurumlarımız her türlü desteği veriyor ve verecektir. Taksim Meydanı'nda 1977 yılında yaşanan acı olayla ilgili hassasiyeti biliyor ve saygı duyuyoruz. Bunun için Taksim'e sendikaları temsil eden sınırlı sayıda bir grubun gitmesinde ve anma vazifesini yerine getirmesinde herhangi bir sorun yok. Nitekim bakın bugün yine bütün sendikalar temsilcilerini gönderdiler, onlar da gittiler, çelenklerini koydular. Anıta da gittiler, çelenklerini koydular ve vazifelerini gördükten sonra ayrıldılar. Ama Taksim Meydanı sadece bir veya birkaç sendikanın değil ki.

Bazı sendikalar da Türk-İş gibi, Hak-İş gibi 'nin değişik yerlerindeki vilayetlerde Zonguldak'ta, Kayseri'de, Konya'da bugün miting yapıyorlar. Ama herkes nereye kilitleniyor, Taksim'e. Ama 'Biz illa oraya işte 10 binlerce kişiyle gidip miting yapacağız' derseniz, işte bunun adı anma olmaz, bunun adı kaos çıkarma olur. Burada da asla bir iyi niyet görmeyiz, görmüyoruz da. İşçilerin bu özel gününe saygı duymak başka bir şey, İstanbulluların mağduriyetine yol açacak şekilde kamu düzenini bozmak, kamu düzenine saldırmak başka bir şey. Tabii bunların arasına bir de ne giriyor, malum o illegal örgütler giriyor, terör örgütleri giriyor. Sızıyorlar oraya.

Bir kez daha belirtmek istiyorum, biz 1 Mayıs'ı kimseye kapalı tutmuyoruz. Tam tersine tüm İstanbul halkına açık tutmak için çalışıyoruz.

Biri silahlı teröristleriyle diğeri yargı, emniyet ve devletin tüm kurumları içerisine sızmış olan militanlarıyla aynı gayeye hizmet ediyorlar. Biri insan katlediyor, öteki hukuku katlediyor. Biri kurşunla öteki kumpasla milletimizin istikbaline ve istiklaline kastediyor. Önümüzdeki seçimleri, hedeflerine ulaşmak için bir fırsata dönüştürme peşindeler ama başaramayacaklar.

Bu paralel ihanet çetesi, bölücü örgütle el ele vermiş yeni planlar peşinde koşuyor. Medyalarında bölücü örgütün güdümündeki partiyi adeta yere göğe sığdıramıyorlar. Arka kapılardan girip görüşmeler yapıyorlar. Muhtemelen seçimleri manipüle etmeye yönelik kirli tezgahlar kuruyorlar. Aslında bunlar aynı bataklığın ürettiği hastalıklar. Tek amaçları var, Türkiye'nin önünü kesmek, milletimizin 2023 hedeflerine ulaşmasına engel olmak.

En son Milli Güvenlik Kurulu’nda aldığımız kararla, bunları Milli Güvenlik Siyaset Belgesi içerisine legal görünüm altındaki illegal yapılanmaları artık oraya koyduk ve hükümetimize de bunu tavsiye kararı olarak gönderdik. Bundan sonra artık her yerde bu Milli Güvenlik Siyaset Belgesi içerisinde yer alan maddeler artık bir delil, mesnet teşkil edecektir. Milletimizin duasıyla, ferasetiyle, desteğiyle bizler bu son teşebbüsleri de boşa çıkardık.

Sayfa Yükleniyor...