Tarım ve Orman Bakanlığı, İBB’nin  ekmek satışını yasakladığı' iddialarına yanıt verdi: Söz konusu değildir

Tarım ve Orman Bakanlığıdan mobil araçlarda ve İBB'nin büfelerinde ekmek satışının yasaklanması iddiaları üzerine, "Bakanlığın İstanbul Büyükşehir Belediyesinin mobil büfelerle ekmek satışını yasaklayan bir bildirimi/genelgesi söz konusu değildir" açıklaması yapıldı.

22.01.2021 - 11:31 | Son Güncelleme : 22.01.2021 - 12:13

Tarım ve Orman Bakanlığı, İBB’nin  ekmek satışını yasakladığı' iddialarına yanıt verdi: Söz konusu değildir

Tarım ve Orman Bakanlığı, mobil araçlarda ve İBB’nin ekmek büfelerinde ekmek satışını yasakladığına ilişkin iddialara ilişkin açıklamada bulundu. 

Tarım ve Orman Bakanlığınca yapılan açıklamada, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın, İBB’nin mobil büfeler ile ekmek satışını yasaklayan bir bildirimi/genelge'nin söz konusu olmadığı ifade edildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi,

"Sosyal medya mecralarında ve kimi basın yayın organlarında ’Tarım ve Orman Bakanlığı Mobil araçlarda ve İBB’nin ekmek büfelerinde ekmek satışını yasakladı’ iddiası adı altında yapılan haberler ve paylaşımlar gerçeği yansıtmamaktadır. Bu iddialar kamuoyunu yanlış bilgilendirmekle birlikte Bakanlığımızı karalama maksadı taşımaktadır. Nitekim, Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından 04.01.2012 tarihinde yayımlanan ’Türk Gıda Kodeksi Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği’ ile tüketime sunulan ekmek, ekmek çeşitleri ve ekşi hamur ekmeklerinin tekniğine uygun ve hijyenik şekilde üretim, muhafaza, taşıma ve pazarlanmasına yönelik özellikler belirlenmiştir."

Bakanlık, söz konusu genelgenin 21.01.2021 tarihinde "Konutta Ekmek Üretimi Talimatı" başlığı ile yayımlandığını belirterek, Bakanlığa ait İBB’nin mobil büfeler ile ekmek satışını yasaklayan herhangi bir genelgenin söz konusu olmadığını vurguladı.

MURAT ONGUN: SAĞLIKLI VE UCUZ EKMEK HİZMETİ HER KOŞULDA SÜRDÜRÜLECEKTİR

İBB Sözcüsü Murat Ongun da söz konusu genelgeyle sosyal medya hesabı Twitter'dan yaptığı açıklamada, vatandaşların kamuoyuna yansıyan haberlerle ilgili endişe etmemesini, sağlıklı ve ucuz ekmek hizmeti her koşulda sürdürüleceğini söyledi. 

VIDEO:EVDE EKMEK NASIL YAPILIR?

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

Sayfa Yükleniyor...