Bodrum Kissebükü mavi yolculuk deyince akla gelen ilk yerlerden biri..

Tarih, doğa, denizin bir araya geldiği bu eşsiz koy, yaz aylarında yüzlerce kişiyi ağırlıyor..

Kissebüküyle ilgili bir çok kez imar tartışmaları oldu.. Koy, 2005'te turizm tahsis alanı ilan edildi, ancak mahkeme kararıyla yürütme durduruldu.. Şimdi Kissebükü'nün imara açılması tekrar gündemde..

Azeri turizm şirketinin sahibi olduğu 160 dönümlük araziye turizm tesisi kurma isteğine Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu yeşil ışık yaktı..Kurul, şirketin yaptığı başvuruyu olumlu buldu..

Ancak bu karar, büyük tepki gördü..

Mavi Yol Girişimi Sözcüsü İliz Dizdar anlatıyor:"Çevre açısından da, mavi yolculuk açısından da çok sıkıntılı günler yaşıyoruz. Belgeler elimize geçtiğinde gördük ki; burada planlar yapılmış, yol değişiklikleri yapılmış, Anıtlar Kurulu çok hızlı biçimde kararlar alıp buradaki planlamayı yapmış. 4 gün içinde karar geçmiş. Yapılaşma izni verilmiş ama "bu yapılarda oturma izni vermeyebilirim" diyor, böyle tuhaf bir karar da var Anıtlar Kurulu'nda. Mavi Yol Girişimi'ni ilgilendiren tarafı Kissebükü'nün asla ve asla yapılaşmaması gerekiyor. Kissebükü'ndeki herhangi bir yapılaşma, bir tek yatırımcı, yüzlerce yatırımcının, Bodrum'da yüzlerce yatırımcının sonu demektir.

Deniz Ticaret Odası Bodrum Şubesi Meclis Başkan Vekili Tunç Kurtluoğlu ise şunları söylüyor: "Çok net olarak Kissebükü'nün mevcut durumu: cenaze namazı çağrısı yapılmak üzere Gökova için. Çünkü, eğer Kissebükü'nde bir yapılaşmaya gidilirse; Kissebükü Gökova'nın kapısı, dünyanın en güzel kıyı şeritlerinden birisi demeyeceğim, dünyanın en güzel kıyı şeridi Gökova. Bu kapı açıldığı zaman Gökova'nın derinlerine doğru yapılaşmalar devam edecek diye bir korkumuz var, öyle de olacaktır."

Kisse bükü ile birlikte 94 koyun daha yapılaşma tehditi altında olduğunu belirten sektör temsilcileri, mavi yolculuğun bu tip kararlarla büyük tehdit altına girdiği görüşünde..