'Tehdit eden yapılanmalar görüşüldü'

Yılın ilk MGK toplantısında Başbakan Erdoğan'ın 'paralel yapı' olarak nitelendirdiği oluşum masadaydı. Konu MGK bildirisine, "Halkımızın huzurunu ve ulusal güvenliğimizi tehdit eden yapılanmalar görüşülmüştür" şeklinde yansıdı.

26.02.2014 - 18:26

'Tehdit eden yapılanmalar görüşüldü'

Milli Güvenlik Kurulu'nun (MGK) Şubat ayı olağan toplantısı sona erdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül başkanlığında Çankaya Köşkü'nde gerçekleştirilen toplantı yaklaşık 3 saat sürdü.

Toplantının ardından yayımlanan bildiride, toplantıda ülke genelinde güvenliği ilgilendiren hususlar ve yürütülen çalışmaların ele alındığı kaydedildi.

Bildiride, ''Bu kapsamda halkımızın huzurunu ve ulusal güvenliğimizi tehdit eden yapılanmalar ve faaliyetler görüşülmüştür. Ayrıca önümüzdeki dönemde icra edilecek olan mahalli idareler seçimlerinin huzur ve güven içinde gerçekleşmesine yönelik tedbirler gözden geçirilmiştir" ifadesine yer verildi.

Toplantıda Suriye, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki gelişmeler de ele alındı.

Suriye'deki gelişmelerin Türkiye açısından doğurduğu güvenlik sorunu ve bu çerçevede yürütülen faaliyetlerin toplantıda kapsamlı bir şekilde değerlendirildiği kaydedilen bildiride, şu değerlendirmelerde bulunuldu:

''Ülkede hüküm süren çatışma ortamının halkın meşru talep ve beklentileri doğrultusunda sona erdirilmesi ve çözüme kavuşturulmasına matuf çabalar değerlendirilmiştir. Ayrıca ülkemizde bulunan ve sayıları 700 bini aşan Suriyelilerin durumu ve bunların ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla yürütülen çalışmalar hakkında bilgi alınmıştır.''

Toplantıda Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki gelişmelerin Türkiye'ye ve bölgeye etkilerinin görüşüldüğüne de işaret edilen bildiride, ''Bu çerçevede İran ile ikili ilişkilerimizde kaydedilen ilerlemeler ile Irak'taki son durum ele alınmıştır. Irak'taki sıkıntıların çözüme kavuşturulmasının sadece bu ülkenin değil, bölgemizin barış ve istikrarına katkı sağlayacağına dikkat çekilmiştir'' denildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...