Son dakika haberi... "Tehditler bu kararla başarısızlığa uğramıştır"

SON DAKİKA HABERİ: Başbakan Yıldırım, Trump yönetiminin Kudüs kararını reddeden karar tasarısının BM Genel Kurulu'nda 128 oyla kabul edilmesine yönelik açıklamalarda bulundu.

Haberler - NTV Haber - Anadolu Ajansı 21.12.2017 - 21:52

Son dakika haberi... "Tehditler bu kararla başarısızlığa uğramıştır"
Arşiv

Son dakika haberi! Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Başbakan Binali Yıldırım, Kudüs tasarısının ABD'nin tehditlerine rağmen BM Genel Kurulu'nda kabul edilmesini değerlendirdi.

Buna göre, Yıldırım, "BM Genel Kurulu'nun Kudüs konusunda büyük çoğunlukla aldığı karar memnuniyet vericidir. Bu karar Kudüs için, barış çabaları için bölgedeki yeni bir fırsat doğurmuştur" değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Yıldırım, şunları kaydetti:

"Gözdağı ve tehditler ile ülkelerin iradelerini etki altına alma gayretleri BM Genel Kurulu'ndan çıkan bu kararla başarısızlığa uğramıştır. Güçlünün değil, haklının güçlü olduğunu BM bütün dünyaya bir kez daha ilan etmiştir. Oylama, ABD yönetiminin Kudüs'ü İsrail'i başkenti ilan etme kararının uluslararası hukuku ve ilgili BM Kararlarını çiğnediğini, insanlık vicdanın ezici çoğunluğuna ters bir karar olduğunu inkar edilemeyecek şekilde teyit etmiştir. Bu karar gösteriyor ki üç semavi din için de kutsal olan Kudüs ile ilgili alınan tek yanlı kararlar asla kabul görmeyecektir."

"Filistin meselesine adil ve sürdürülebilir bir çözüm bulunmadan, bölgesel ve küresel ölçekte kalıcı barış ve istikrardan söz edilemeyeceğine" dikkati çeken Yıldırım, " her zaman Filistinli kardeşlerinin, ezilenin, adaletin, insanlığın ve Kudüs'ün yanında olacaktır" ifadesine yer verdi.

Sayfa Yükleniyor...