Tehlike altındaki kuş yaralı bulundu

Nesli dünya ölçeğinde tehlike altında olan toy kuşu Muş'ta yaralı olarak bulundu...

13.05.2009 - 07:58

Tehlike altındaki kuş yaralı bulundu

Toy (Otis tarda), nesli dünya ölçeğinde tehlike altında bulunan ve 'Hassas' (Vulnerable) kategorisinde sınıflandırılmış bir tür.


Türe karşı en büyük tehdit uygun yaşam alanlarının yok olması... Yoğun tarımın yaygınlaşmasıyla artan makine, kimyasal ilaç ve gübre kullanımı toyların üreme başarısını düşürüyor. İnsan baskısının artması da tehditler arasında. Özellikle kur gruplarının oluştuğu alanlarda rahatsız edilmeleri üreme başarısını düşürmekte. Büyük ve manevra kabiliyeti az olan bir kuş olduğundan elektrik telleri ile çarpışmalar sonucunda yaralanma ve ölümler olmakta. Türün yasadışı avlanması halen sürmekte olan önemli bir tehdit.

Türkiye'de yaşayan 500 toy kuşunun 295'inin Muş Ovası'nda olduğu biliniyor.

Son olarak bunlardan biri Muş'ta yaralı olarak bulundu ve Alparslan Tarım İşletme Müdürlüğü'nde koruma altına alındı. Muş Valisi Erdoğan Bektaş, nesli tükenme tehlikesi altında olan ve yaralı halde Muş Ovası'nda bulunan toy kuşunun bakıma alındığı Alparslan Tarım İşletme Müdürlüğü'nü ziyaret ederek, kuş hakkında bilgi aldı.


Bektaş, ''Muş Ovası'nda sınırlı toy kuşu bulunmaktadır. Önemli doğal varlıklarımızdan olan toy kuşlarından biri bugün kanadı kırılmış şekilde bulundu. Avcılar tarafından vurulduğunu düşünüyoruz'' dedi.

Bektaş, yaralı kuşun kanadının kesildiğini ve artık uçamayacağını, tedavisinin ardından Çevre ve Orman Müdürlüğü'ne teslim edileceğini bildirdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...