Yusufeli ilçesinde iki yıl önce Çoruh Nehri'ne uçan otomobilde bulunan mühendis Orhan Kemal Ulusoy’dan hala haber yok.

Ulusoy'un 63 yaşındaki babası İrfan Ulusoy, Çoruh Nehri Havzası'nda yaz, kış, bayram, tatil demeden arama çalışmasını sürdürüyor.

Baba Ulusoy, "Eşimle ve çocuklarımla oğlumun cesedini 732 gündür Çoruh Nehri'nde aralıksız arıyoruz" dedi.

Eşi ve çocukları ile oğlunun cesedini bulabilmek için Yusufeli ile Borçka arasındaki Çoruh Havzası boyunca 65 kilometrelik alanda aralıksız arama çalışmalarına devam ettiklerini ifade eden Ulusoy, "Çok büyük acılar çektik. Günlerce, haftalarca, aylarca, yıllarca bıkmadan, usanmadan adeta iğneyle kuyu kazar gibi Çoruh Nehri'nin hırçın sularında ve kıyısındaki balçıklarda oğlumu aradım. Maalesef bütün çabalarımız boşa çıktı" diye konuştu.

Bölgeyi karış karış aradığını ifade eden Ulusoy, şöyle devam etti: "Çoruh'un toprağını un edip eleyemedim. Mecnun, Leyla'sı için çölleri aşmış, Fehat Şirin'i için Amasya'nın dağlarını delmiş, ben de oğlum için Çoruh Vadisi'ni arşınladım. Mecnun'un, Ferhat'ın aşkı, sevdaları için benim ki ise evlat aşkıdır. Canım yanıyor, gecem, gündüzüm kalmadı. Her anım gözyaşı oldu. Oğlumun aşkıyla yanıp tutuşuyorum, doyamadım evladıma. Allah, evlat acısını düşmanıma dahi göstermesin."

Gözyaşı döken baba Ulusoy, "Çoruh Nehri oğlumun bir kemiğini verseydi, dünyanın en mutlu babası ben olacaktım. Çoruh oğlumu bana çok gördü, vermedi. Bu acıya dayanacak gücümüz kalmadı, yorulduk, hasta olduk" dedi.

HEYKEL TALEBİ
Ulusoy, her geçen gün oğlunun cesedini bulacağı ümidinin biraz daha kaybolduğunu anlatarak, şunları söyledi: "Oğlumun çalıştığı şirket yöneticilerinden, oğlum ve arkadaşının heykelini yaptırıp, şantiyenin bulunduğu alana dikmelerini istiyorum. Her yıl 22 Nisan'da Yusufeli'ne gelip, oğlumun heykeline çelenk koymak istiyorum. Oğlumun ve arkadaşının ismini burada yaşatmak istiyorum. Bunu, bana çok görmesinler."

BABA CESET BULMUŞTU AMA…
Artvin'in Yusufeli ilçesinde yapımı devam eden Artvin Barajı'nda görevli mühendisler Hüseyin Dervişoğlu (32) ile Orhan Kemal Ulusoy (29), 22 Nisan 2011'de şantiyeden otomobille ayrılmıştı.

Mühendislerden daha sonra haber alınamaması üzerine başlatılan çalışma sonucu Dervişoğlu ve Ulusoy'un ilçeden ayrıldığı otomobil, Artvin-Yusufeli karayolunun 65. kilometresi Aşağımaden köyü mevkisinde Çoruh Nehri'nden çıkarılmış ancak Dervişoğlu ve Ulusoy'a ulaşılamamıştı.

Orhan Kemal Ulusoy'un babası İrfan Ulusoy, 3 Mart 2012'de Karayollarına ait asfalt şantiyesinin alt kesiminde, nehrin içinde erkek cesedi bulmuştu.

Olay yerine gelen İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ekiplerince sudan çıkarılan ceset, Trabzon Adli Tıp Kurumu'na gönderilmişti. Yapılan otopsi sonucu cesedin Hüseyin Dervişoğlu'na ait olduğu belirlenmişti.